Vajinismusta Eş Direnci ve Hastalara Öneriler

Vajinismusta Eş Direnci ve Hastalara Öneriler

Vajinismus tedavisini ertelemede en sık yaşanılan sorunlardan birisi erkek eşlerin tutumları, yani “eş direnci” dir. Maalesef bazı eşler sorunu birebir yaşayan hayat arkadaşlarına destek olmak ve onları motive etmek yerine tam tersi bir düşünce ile yaklaşmakta, sorunu kabul etmemekte, görmezden gelmekte ve sürekli tedavilerini ertelemektedirler.

Vajinismuslu kadınların eşleri

Anlayışsız ve bilinçsiz kocaların eşlerine yaklaşımları son derece negatiftir. Tedavilere inançları da yok denecek kadar azdır. Bazıları eşlerini şımarıklık yaptığını düşünerek aşağılayıcı, küçümseyici tavırlara da girebilirler. Pek çoğu bu sorunun yalnızca eşlerine ait olduğunu, bunun altından da yalnızca eşlerinin gelebileceğini, kimsenin kendilerine destek olamayacağını düşünürler. Hatta bir kısmı vajinismus gibi bir hastalık olduğunu dahi kabul etmez.

Eş direnci olan erkeklerin eşlerine söylediği bazı cümleler:

 • Bu sorun senin kafanda bitiyor,
 • Asla kimse sana faydalı olamaz,
 • Eğer ki gerçekten isteseydin ilişki olurdu,
 • Sen beni sevmediğin, istemediğin için böyle davranıyorsun,
 • Şımarıklık yapıyorsun,
 • Bu tedaviler para tuzağı gibi. Bu örnekleri çoğaltmak mümkün…

Direnç sahibi eşler motive edici olmayı bırakın, tamamen terapiye sürekli direnç göstermektedirler. Ancak bilinmesi gereken ana noktalar;

 • Vajinismus bütün bir dünyada olan yaygın bir cinsel sorundur, bir hastalıktır
 • İlişki sırasındaki kasılmalar tamamen istem dışı gerçekleşmektedir.
 • Sorunu yaşayanların çok büyük bir kısmı eşlerini sevmekte ve istemektedir, ancak ilişki sırasındaki güçlü tepkisel (refleks)kasılmalar birleşmeye engel olmaktadır.
 • Vajinismus mutlaka profesyonel destek alınarak çözümlenmesi gereken bir cinsel problemdir
 • Çözümlenmediği zaman sorun büyümekte ve bir evlilik sorunu halini alabilmektedir. O yüzden erken tedavi almak önemlidir.

Siz de böyle bir sorun yaşıyorsanız mutlaka bir en evvel terapi için harekete geçmelisiniz.

Vajinismus terapisi sonrasında başarıya ulaşan tüm çiftlerin ortak cümleleri ise hep aynıdır: “Bu kadar basit miydi?  Ah keşke bu kadar beklemeseydik…”

Vajinismus terapisinde kesin başarı anahtarlarından bir tanesi de erkek eşlerin gösterdikleri sabır ve eşlerini desteklemeleridir. Cinsel sorunu yaşayan her çiftin başarısında, cinsel terapisinde eş desteği çok önemlidir.

Bazı eşler sorunlarını görmezden gelmekte ve bir ev arkadaşı gibi eşleri ile aynı evi paylaşmaya devam etmektedirler. Aşırı anlayışlı ve sabırlı olmak da aslında çözümün gecikmesini sağlayan faktörlerden bir tanesidir. Aslında erkek eşler karılarını tedavi konusunda biraz daha otoriter olmalı ve tedaviye ikna etmelidirler. Bazı durumlarda her iki kişi de topu birbirlerine atarak tedavi konusunda isteksiz davranmaktadırlar. Maalesef bu şekilde yaşayan pek çok ‘aseksüel çift’ de vardır.

Vajinismus çiftlerinin yıllarca beklemeleri sonrasında vajinismus terapistine getiren en önemli sebeplerin başında çocuk istemleri yatmaktadır. Hatta hiçbir tedaviyi kabul etmeyip, direkt olarak tüp bebek ve aşılama tedavileri ile çocuk sahibi olmak isteyen çiftler de bulunmaktadır.

Siz tedavi istiyorsunuz, ancak kocanız tedaviye direnç gösteriyor ve size destek olmuyorsa;

Önce eşinizi tedavi için ikna etmeye çalışmalısınız:

 •  Öncelikle eşinizi hep sevdiğinizi, beğendiğinizi şimdiye kadar sizin yanınızda yer aldığı için ona çok teşekkür ettiğinizi söyleyin.
 •  Eşinizi her zaman istediğinizi, onu her açıdan istediğinizi, onunla ilişki yaşamayı da çok arzuladığınızı, ancak ilişki sırasında kasılmalarınıza engel olamadığınızı iyi bir şekilde ve güzel bir dille ifade etmelisiniz.
 •   Daha sonra vajinismus ile ilgili web sitelerini ve ayrıca ilgili forumlardaki yazıları okuması sağlayın. Böylelikle eşiniz bu tür bir hastalığın varlığından haberdar olacak, bu sorunun ne kadar önemli ve yaygın bir hastalık olduğunun farkına varacaktır.
 •   Daha sonrasında da vajinismus tedavisi ile ilgili çalışan merkezleri internetten iyice araştırmalısınız.
 •   En sonunda eşinizin onayını alarak kendi başınıza veya eşiniz ile birlikte bulduğunuz güvenebileceğiniz bir vajinismus tedavi merkezine başvurmalısınız.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.