Vajinismus

Vajinismus

Vajinismus son günlerde bir çok kadında artık hastalık halinde ve tedavisi zor olarak görülmektedir. Halbuki; tedavi olan pek çok kadın, tedavi sürecinden sonra endişelerinin ne kadar gereksiz olduğunu da anlamaktadır.

Vajinismus hastasının hastalığın nasıl geliştiği yönde konuyu ele alacak olursak; ailesel ve çevresel baskılar, geleneksel aile yapısı, ilk gece hakkında duyulan yanlış ve abartılı bilgiler, cinsellikle ilgili bilgilerden yoksun yetiştirilme, taciz veya tecavüz gibi üzücü – travmatik durumlar sayılabilir.

Bu problem ortaya çıktığında ne yazık ki insanlarımız bu konuda bilgili olmadıkları için, doğru tedavi ve doğru hekim seçeneklerinde zorlanmaktadırlar. Buna paralel olarak da tedavi sürecinde, yanlış bilgilendirmeler, yanlış tedavi seçenekleri ve sonuçsuz beklemeler, çiftlerde maddi ve manevi bir çok kayba neden olmaktadır.

Vajinismus Tedavi Merkezi Seçiminde
Vajinismus tedavisi için merkez seçiminde ‘Peki, ama ne yapmalıyız’ derseniz; öncelikle sorunumuzu tam olarak anlayabilmek için vajinismus hakkında detaylı bilgi edinmelisiniz. Bu konuda internette bir çok yazı ve makaleler var.

Vajinismus tedavisi için gerekli araştırmaları yaparken  bu konuda eğitimi olan, bilgi ve tecrübe sahibi merkezleri araştırmayı da unutmayın.

Cinsel terapi uzmanının hakkında şikayet olup olmadığını araştırmanız bile, size vajinismus tedavisi için doğru merkez seçiminde yol gösterecektir.

Vajinismus mutlaka ve mutlaka profesyonel destek gerektiren bir cinsel sorundur.

Vajinismus Tedavisindeki Aşamalar
Öncelikle vajinismus hastalığında vajinismusun seviyesinin ölçülmesi ve vajinismusa neden olan fiziksel (yapısal) problemin olup olmadığına bakılması gerekmektedir. Diğer adıyla basit bir ‘jinekolojik değerlenmeden’ geçilmesi gerekiyor.

Daha sonra tedavi aşamasına geçilmesi ve ev ödevlerinin yapılması gerekiyor. Egzersizler, bir çok hasta tarafından kabul görmediği gibi vajinismus sorununu daha da ilerletmektedir.

Vajinismus egzersizleri içerisinde yer alan parmak egzersizleri çoğu vajinismus hastaları için oldukça sıkıcı ve itici gelebilir. Hatta tedaviden tamamen soğutabilir.

Tarafımızdan verilen tedavilerde vajinismus hastalarının tedavilerinde yukarıda anlatılan sebeplerden ötürü parmak egzersizleri YOKTUR.

Taafımızdan verilen bilişsel – davranışsal cinsel terapilerle tedavi süreci ortalama olarak 3 gündür. Çok ileri olgularda (ağır vajinismus hastalarında) tedavi süreci 4-5 günü bulabilmektedir.

Vajinismus tedavisinden sonra, hastaların uzman tarafından yapılan bilgilendirmeleri dikkate almalı ve gerekli özeni göstermeleri gerekmektedir. Davranışsal terapi uygun şekilde yapıldığında vajinismus tedavisi sonrası sorunun yeniden tekrarlama riski de yoktur.

Vajinismus tedavisini ertelemeyin!
Vajinismus problemi yaşayanlardan biriyseniz, sağlıklı bir şekilde kurtulmak, aile hayatınızda sorunlarla değil, mutluluklarla dolu yaşamak için, doğru bir merkezde, tecrübeli bir hekim tarafından ve bilimsel yöntemlerle tedavi olmanız şarttır. Bunun için asla zamanı ertelememelisiniz. Çünkü vajinismus sorunu çözüme kavuşmadığı zaman büyüyerek bir evlilik problemi haline dönüşebilmektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.