Vajinismus ve Kızlık Zarı

Vajinismus ve Kızlık Zarı

Vajinismus hakkında sizlerden her gün onlarca mail, onlarca telefon ve mektup almaktayız. Kızlık zarı ile ilgili sorular ilk sıralarda yer almaktadır.

Kızlık zarı vajinal girişte 2-3 cm içeride yer alan ince bir zardır. Genelde çok ince ve alçak kenarlı olduğu için ilişki için engel olmaz. Ancak çok nadiren kızlık zarı normalden kalın, sert (kıkırdağımsı yapıda) ve yüksek kenarlı olabilir. Bu durumlarda kızlık zarı basit bir ameliyatla alınabilir. Kızlık zarının alınması ameliyatına “himenektomi operasyonu” denir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı alınmaksızın yalnızca bir çentik atılarak vajina girişi rahatlatılabilir. Buna da “himenotomi operasyonu”  adı verilir.
Vajinismus sorunu genelde bilinçdışında yer alan düşüncelere bağlı gelişen bir kaygı bozukluğudur. Gereksiz yere kızlık zarında sorun olmadan yapılan işlemler ‘yangına körükle gitmeye’ benzer. Sorunu çözmez, hatta daha da büyütebilir. Ancak her 100 vajinismus hastasının 2-3 ünde bu tür operasyonlar gerekebilir.

Vajinismus tedavisi öncesi kızlık zarı yapısı

Vajinismus sorunun kızlık zarı veya vajinanın yapısına mı, yoksa daha sık olarak psikolojik kaygılara mı bağlı olduğunu bilmek için tedaviye başlamadan önce mutlaka tecrübe sahibi bir jinekolog tarafından ‘genital alan muayenesi’ şarttır. Aksi takdirde aylar veya yıllarca gereksiz tedaviler uygulanabilmektedir.

Uzman bir jinekolog tarafından yapılan kısa bir jinekolojik değerlendirme sonrasında kızlık zarının yapısına bakılarak vajinismus sorununun kaynağı belirlenebilir. %90 oranında psikolojik nedenlerden kaynaklı olan vajinismus, bazen de kızlık zarı yapısından kaynaklanabilmektedir. Bu tarz durumlarda kızlık zarına küçük bir cerrahi operasyon uygulanarak problemin kaynağının ortadan kaldırılması mümkün olacaktır.

Unutulmamalıdır ki, vajinismus tedavisine başlamadan önce yapılacak jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür. Alanında uzman, cinsel problemler konusunda deneyimli bir jinekolog doktor tarafından yapılan değerlendirme, uygulanacak tedavinin ne olacağı konusunda bilgi verecektir. Çünkü vajinismus sorunu kişiye özeldir, bu yüzden vajinismus tedavisi de problemin kaynağına yönelik ve kişiye özel olmalıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.