Vajinismus Teşhisi ve Jinekolojik Değerlendirme

Vajinismus Teşhisi

Bu bölümde Vajinismus Ankara web sitesi ziyaretçilerimiz için vajinismus teşhisi için bir jinekolog hekim tarafından yapılan jinekolojik değerlendirme hakkında ayrıntılı bilgiler yer almaktadır. Vajinismus hastalarında jinekolog doktor tarafından jinekolojik değerlendirme yapılmaksızın cinsel tedavinin başlanması son derece yanlıştır.

Vajinismus yaygın bir sorundur

Cinsel ilişkiye giremeyen hastaların pek çoğu kendilerine göre ‘bu çok tuhaf’ problemlerinin yalnızca kendilerinde olduğunu zannederler. Hatta pek çoğu daha önceden vajinismus adını bile duymamıştır. Bazıları ise bu tür bir sorunun varlığını gazete veya diğer medya kanallarından duymalarına rağmen kendilerinde ortaya çıkabileceğini önceden hiç düşünmemişlerdir.

Cinsel ilişkiye giremeyen vajinismus hastaları aylar, hatta bazen yıllar sonrasında bir jinekolog hekime başvurarak sorunlarının net teşhisinden sonra tedavi arayışında bulunmaktadırlar. Halbuki ülkemizde her 10 kişiden birisinin sorunu olan bu cinsel problemin çözümü için asla çekinilmemeli, utanılmamalıdır.

Vajinismus teşhisi nasıl konur?

Vajinismus hastalığının kesin teşhisi cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog hekim tarafından yapılan basit bir ‘jinekolojik değerlendirme’ ile konur.

Jinekolojik değerlendirme, jinekolojik muayeneden farklıdır. Vajinismus hastaları zaten jinekolojik muayenede de sorun yaşamaktadırlar.  Jinekolojik değerlendirme son derece kolay ve zahmetsizdir.

Vajinismus hastalarında jinekolog değerlendirmesi nasıl yapılır?

Vajinismus hastalarında jinekolojik değerlendirme yalnızca 10-15 saniye sürmekte ve kesinlikle acısızdır.  Jinekolog değerlendirmesi, jinekolojik muayene masasında yalnızca gözle dış genital alanın incelenmesine yönelik yapılmaktadır. Herhangi bir alet kullanılmaz ve hiçbir şekilde ağrı olmaz.

Jinekolojik değerlendirme (muayene) sırasında vajina, dış genital alan ve kızlık zarı hakkında bilgiler edinilir. Herhangi bir enfeksiyon varlığı, vajinada darlık, küçüklük, dış genital alanda bartholin kisti ve cilt hastalıkların varlığına da bakılır.

Jinekolog muayenesi ile kızlık zarına da bakılır

Jinekolog hekimin tarafından yapılan jinekolojik muayenede kontrol edilen en önemli kısım kızlık zarının tipi, kalınlığı, yüksekliği ve kıvamıdır. Kızlık zarının bir ilişkiye izin verip vermediği veya tedaviyi nasıl etkileyeceği açısından, kızlık zarı çok dikkatlice değerlendirilmelidir. Maalesef pek çok vajinismus hastası gereksiz yere kızlık zarını aldırmakta ve halen sorununun çözülmediği şikayeti ile cinsel terapi merkezlerine başvurmaktadır.  Kızlık zarında doğuştan gelen (yapısal) bir sorun varsa cerrahi işlem ile bu sorun giderilebilir. Ancak sorun yok olmasına rağmen kızlık zarının ameliyatla alınması veya kesilmesi çok yanlış uygulamalardır.

Vajinismus Derecesi (Sınıflaması)

Cinsel terapiler konusunda deneyimli jinekolog hekimler tarafından değerlendirme sırasında ayrıca vajinismusun derecesine de bakılmaktadır, bu şekilde kişiye özel hangi vajinismus tedavisinin verileceği de belirlenmiş olur.

Vajinismus sorununun derecesi de son derece önemlidir. Normalde vajinismusun dört ayrı düzeyi vardır:

  • + :  hafif
  • ++:  orta
  • +++:  ortanın üzeri
  • ++++:  ileri düzey

Vajinismus derecesi kasılmaların şiddeti ile orantılıdır. Bu yüzden jinekolog hekim yaptığı bu jinekolojik muayenesinde vajinismus hastalığının derecesini de kaydeder.

Vajinismus sorunu doğru tedavi yöntemleriyle ve modern cinsel terapilerle günümüzde kısa sürelerde çözüme kavuşabilmektedir. Ancak doğru tedavi yönteminin belirlenmesinde jinekolog hekim tarafından yapılan jinekolojik muayene (değerlendirme) oldukça yol gösterici ve kesin başarıya ulaşmada önemlidir.

Bu makale, Vajinismus Ankara web sitesi için size özel hazırlanmıştır. Alıntı yapılamaz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.