Vajinismus Tedavisi

Vajinismus Tedavisi

Vajinismus tedavisi nasıldır?

Vajinismus tedavisi günümüzde mümkündür. Bu bölümde vajinismus tedavisi hakkında bilgileri bulabileceksiniz. Vajinismus tedavisi pek çok terapi merkezleri ve hekimler tarafından yapılabilmektedir. Çiftlerin hayal kırıklığı yaşamamaları açısından bu konuda deneyimli merkezlere ulaşmaları son derece önemlidir. Bu yazımız vajinismus tedavisi nasıl olur şeklinde gelen sorulara cevap niteliğindedir.

Vajinismus tedavisini kimler yapar?

Tüm dünyada hastalığı iyileştirme hakkı hekimlere verilmiştir. Çünkü kişinin fiziksel ve ruhsal sorunlarında tek yetkin meslek grubu tıp fakültesinden mezun hekimlerdir. Vajinismus terapisi veren uzmana da ‘vajinismus terapisti’ adı verilir. Halk arasında ‘vajinismus doktorları’ olarak da bilinir.

Ülkemizde seksoloji olarak geçen cinsel sorunlarla ilgili bir bölüm olmadığı için bu konuda kendi çabaları ile uzmanlık ve deneyim kazanmış az sayıda hekim bulunmaktadır. Vajinismus tedavisini ülkemizde genelde jinekologlar, psikiyatrlar ve pratisyen hekimler yapmaktadır. Psikologlar, davranış bilimciler, sosyologlar, aile danışmanları ve PDR meslek grupları danışanlarına destekleyici, yol gösterici olabilir.

Vajinismusta baştan doğru merkezin ve vajinismus terapistinin seçimi başarı açısından son derece önemlidir. Aksi takdirde başarısızlıkla sonuçlanan olumsuz sonuçlar doğabilir.

En sık uygulanan vajinismus tedavileri nedir?

Dünyada en sık olarak yapılan vajinismus tedavileri arasında bilişsel ve davranışsal cinsel terapiler yer almaktadır.

a) Vajinismus Tedavileri:  Bilişsel Cinsel Terapi
Bilişsel terapi; cinsellik, ilk cinsel deneyim, kızlık zarı ve diğer genital anatomi ile ilgili doğru bilgilenmeyi içerir. Çünkü pek çok vajinismus hastası geçmiş dönemlerde çevreden aldığı yanlış bilgilenmelerden ve yanlış yetiştirme tarzından ötürü böyle bir sorunla karşılaşmaktadır. Öncelikle doğru bilgiler verilir. Ancak yalnızca bilgi yetmez.

b) Vajinismus Tedavileri:  Davranışsal Cinsel Terapi
Vajinismus hastalarında verilen bilgilerin bilinçdışına net olarak anlatılması, bir yerde ispatlanması amacıyla davranışsal cinsel terapiler de şarttır. Yani; uygulamalı olarak (egzersizlerle) kişinin kendisini fark etmesi, vücudunu tanıması, kaslarını kontrol etmeyi öğrenmesi sağlanmalıdır. Bir takım egzersizlerle öğrenme kalıcı etki sağlamaktadır. Nasıl bir kişi araba kullanmasını, yüzmeyi uygulayarak, yaparak öğreniyorsa, vajinismus hastaları da uygulama yaparak korkularından sıyrılır, gereksiz kaygılarını yener. Problemin yenilmesinde korku ile yüzleşmek ve üzerine giderek korkuyu yenmek önemlidir. Verilen ev ödevleri ile tedavinin etkinliği arttırılır.

c) Vajinismus Tedavileri:  Cerrahi Yöntemler
Vajinismus genellikle bir tür bilinçaltı problemidir. Vajinismus hastalığı % 90 oranında psikolojik birtakım nedenlerden kaynaklanırken % 10 gibi küçük bir oranda birtakım organik engellerden de kaynaklanabilmektedir.

Hastanın fiziksel yapısında yer alan engellerden kaynaklandığı durumlarda vajina veya kızlık zarına küçük bir cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Ancak burada unutulmaması gereken en önemli nokta, vajinismus tedavileri öncesi yapılan jinekolojik değerlendirmenin çok önemli olduğudur. Tedavi öncesi yapılan jinekolojik değerlendirme sayesinde vajina veya kızlık zarında herhangi bir problem olup olmadığı tespit edilerek bu duruma göre bir tedavi uygulanmalıdır.

Vajinismus tedavilerine başlamadan önce yapılan jinekolojik değerlendirme sonrasında kızlık zarında doğuştan gelen anormallikler varsa cerrahi işlemler yapılabilir.

Vajinismusta kızlık zarı ameliyatları
Kızlık zarının yalnızca kesilmesi (kızlık zarına çentik atılması) ‘himenotomi’, kesilerek çıkartılması ise ‘himenektomi’ operasyonları olarak bilinir. Gerekli hallerde yapıldığında önemli faydalar sağlamaktadır. Her iki operasyon da oldukça kolay ve riskleri yok denecek kadar azdır. Kızlık zarı ameliyatları lokal veya genel anestezi ile yapılabilir.

Gerekmediği halde kızlık zarına işlem yapılması sorunu çözmeyecektir. O yüzden ilk jinekolojik değerlendirme tedavinin gidişatı açısından çok önemlidir.

Özetle; vajina veya kızlık zarında yer alan birtakım engeller de ilişkiye girememe problemine neden olabilmektedir. Bu gibi durumlarda çok kısa süren cerrahi bir işlemle engel ortadan kaldırılarak ilişkilerin gerçekleşmesi sağlanabilmektedir.

d) Vajinismus Tedavileri : Hipnoz ve Hipnoterapi
Vajinismus tedavilerine ek olarak uygulanan hipnoz tedavilerindeki amaçlar: Hastayı rahatlatmak, gevşetmek, zihindeki olumsuz düşünceleri düzeltmek, öz güveni arttırmak, kasılmaları gidermek, kaygıyı azaltmaktır. Hipnoz altındayken yapılan tedavilere ‘hipnoterapi’ adı verilir.

Unutulmaması gereken nokta; Hipnozun hiçbir zaman dünyadaki ilk ve tek tedavi seçeneği olmadığıdır. Hipnoz, vajinismus tedavi metotları arasında yer alan, tedavileri hızlandıran, kolaylaştıran, ilave bir terapi yöntemidir.

Hipnoterapi için hastanın bu tedavi şeklini kabul etmesi ve hipnoza inanması gereklidir.

Vajinismus tedavileri için alternatif yöntemler
Vajinismus tedavileri için uygulanan ana yöntemlerden bilişsel ve davranışsal terapilere ilave veya alternatif olan yöntemler arasında botoks uygulaması, akupunktur, NLP, EFT, EMDR gibi terapi çeşitleri de sayılmaktadır. Ancak hiçbir yöntem tek başına kesin sonuç vermez. Bu tür tedavi yöntemleri yalnızca destekleyici olabilir ve halen bilimsellikleri net bir şekilde kanıtlanmamıştır.

Mucizevi bir ilaç veya yöntem aramayın!
Vajinismus sorununun kesin çözümü için bir hap, ilaç, şurup, iğne veya krem de yoktur.

Antidepresan ilaçlar, sakinleştirici ilaçlar, kayganlaştırıcı kremler, anestezik madde içeren pomad veya jeller de tedavilerde destekleyici olabilir. Ancak hiçbiri tek başına yeterli gelmez. Kesin çözüm modern cinsel terapi yöntemlerinden geçer.

Vajinismus tedavisi için ‘Hasta Dostu’ yöntemler

Son yıllarda vajinismus tedavisi için bilimsel ve modern yöntemler kullanılarak yapılan “hasta dostu tedaviler” son derece kolay ve rahattır.  Kısa sürede sonuca ulaşan bu tedavilerde hasta toleransı da oldukça fazladır. Ne tedaviler ne de ilk geldiğinde yapılan jinekolojik değerlendirmeler sırasında hastalar hiçbir ağrı ile karşılaşmazlar. Zaten cinsel ilişki sırasında da ağrı olacakmış hissinden dolayı ilişki gerçekleşememektedir. Jinekolojik muayene sonrasında hastalar rahatlamakta, daha sonrasında da tedavilerine başladıktan sonra ilk geldiği gündeki kaygılarından tamamen sıyrılmaktadırlar.

Ankara müessesemizdeki vajinismus tedavisi nasıldır?
Ankara’da tarafımıza başvuran hastalarımızın ayrıntılı tıbbi öyküleri alındıktan sonra kesin teşhis konularak, problemin derecesine göre vajinismus tedavisine başlanmaktadır.

Vajinismus tedavilerinde genelde bilişsel – davranışsal terapi yaklaşımları ön planda yer almaktadır. Parmak egzersizi hastaların bazıları için itici gelebilir.  Tarafımızdan uygulanan yöntemler arasında parmak egzersizleri yoktur.

Hipnoz tedavileri (Hipnoterapi) de uygun hastalarda vajinismus terapilerine eklenebilmektedir.

Vajinismus tedavisi ile probleminin kesin ve kalıcı şekilde çözümü için; ilk ve en önemli aşama, doğru bir merkezde doğru tedavi tekniği ile başlamak olmalıdır.

Vajinismus Ankara Web Sitesi için hazırlanmış orijinal yazıdır. İzinsiz kullanılamaz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.