Vajinismus Tedavisi ve Hipnoz

Vajinismus Tedavisi ve Hipnoz

Hipnoterapi, Vajinismus tedavisinde kullanılan pek çok yöntemden birisidir ve son yıllarda sıkça kullanılan alternatif – destekleyici yöntemlerden birisidir.

Cinsel kimlik erken yaşlarda şekillenir

Cinsel kimlik ile ilgili temeller çocuklarda çok erken yaşlardan itibaren atılmaktadır. Özellikle 3-8 yaş arasındaki dönem “ödipus dönemi” olarak bilinir ve bu dönemde aileden ve çevreden edinilen bilgiler, cinsellikle ilgili alınan mesajlar çok önemli yer tutmaktadır. Bu dönemlerde yaşanılan psikolojik travmaların etkisi çok büyüktür ve ömür boyu kalıcı olabilmektedir. Yine bu dönemde aileler tarafından verilen cinsel bilgiler de çocuğun sağlıklı gelişimi için şarttır.
Vajinismus hastalarının çoğunda cinsellikle ilgili bilgi eksiklikleri vardır. Aileleri tarafından cinsellik adeta yok sayılmış, hiç konuşulmamıştır. Veya cinsellikle ilgili abartılı bilgilerle bilinçdışı donatılmış olabilir.  

Bazı kişilerde ise gözle görülür hiçbir neden olmamasına rağmen vajinismus sorunu ortaya çıkabilmektedir (Nedeni bilinmeyen vajinismus).

“Hasta dostu” vajinismus tedavi yolları

Vajinismus Ankara müessesemizde 2002 yılından bu yana bilişsel davranışsal tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Çok gerekli durumlarda tedavilere eklenen hipnoz tedavileri ile çözüm kolaylaşmakta, tedavi süreci hızlanmaktadır.
Vajinismus hastalarının pek çoğunda kaygılar ve genel anlamda korkular (fobiler) fazladır. Bu korkular arasında yükseklik, yalnızlık, kan, iğne, kedi, köpek, böcek veya ölüm korkuları olabilir. Hatta bazı hastaların kaygıları o kadar fazladır ki, ilişki sırasında öleceklerini bile düşünmektedirler. Cinsel ilişkide kilitlenmeye bağlı korkular da nedenler arasındadır. Kaygı ve korku düzeyi çok yüksek olan hastalarda hipnoz tedavileri ile çözüm kolaylaşmakta ve hızlanmaktadır.

Burada belirtilmesi gereken bir nokta da hipnoz tedavilerinin her hasta için uygun olmadığıdır. Hipnoz, yalnızca uygun hastalarda olumlu sonuçlar vermektedir.

Vajinismusta hipnoz tedavisi nasıldır?

Hipnoz, kişinin bilinçdışına yapılan bir yolculuktur. Asla bir uyku hali, sihir veya büyü değildir. Hipnoz altında kişilerin bilinçdışı rahatlatılır, rahatlama sağlanır, güven arttırılır, korkular giderilir ve bu şekilde çözüm kolaylaşmaktadır.
Hipnoz seansları ortalama olarak 30-40 dakika kadar sürmektedir. Hipnoz seans bazen hastaların ilk terapi seanslarında, bazen de ilerleyen dönemlerde veya davranışsal tedavilerin sonrasında uygulanabilmektedir. Hipnozun amacı bilincin frenlerinden kurtararak bilinçdışına ulaşmaktır. Böylelikle bir bilinçdışı sorunu olan vajinismusta çözüm hızlanmaktadır.

Bilinçli hipnoz altında hastalar gevşemekte, rahatlamakta, içlerindeki kaygıları azaltabilmekte ve dinlenmektedirler. Bu şekilde tedavileri daha da kolaylaşmaktadır. Ancak hastalar kendilerindedir, kendilerinden geçme durumları olmaz.

Vajinismus tedavileri için hipnoz

Vajinismus bir cinsel korku bozukluğudur, yani bir tür “cinsel fobi”dir. Vajinismus tedavisinde hipnoterapi ile tedaviler hızlanmaktadır. Hipnoz, hipnoterapi konusunda deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Aksi takdirde istenmeyen sonuçlar ortaya çıkabilir. Deneyimli ellerde uygulanıldığında hipnozun hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Burada unutulmaması gereken diğer nokta ise, hipnozun hiçbir zaman vajinismus sorununu çözmeye yönelik ilk tedavi seçeneğinin olmadığıdır. Ayrıca bir hastaya yalnızca hipnoz yapıp, ‘bu sorundan artık kurtuldun’ demek de yanlıştır. Hipnoz ile yapılan tedaviler ile vajinismus tedavilerine yönelik bilişsel davranışsal terapilere kombine edilmelidir. Bu şekilde en iyi sonucu elde etmek mümkün olacaktır.

Siz de bu konuyla ilgili görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, diğer hastalarla diyalog kurabilirsiniz.
İstanbul, Ankara ve İzmir‘de bulunan kliniklerimiz ile Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden 7000‘den fazla hastayı 2002‘den bu yana başarı ile tedavi etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Telefon: 0850 303 2000
E-Posta: suleyman@eserdag.com
Facebook Grubumuza Katılın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Telefonla ulaşın
0850 303 2000 - Aramaktan çekinmeyiniz.
Hakkımızda
İstanbul, Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren kliniklerimiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2002'den bu yana 7000'den fazla hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.