Vajinismus Tedavisi Sonrası

Vajinismus Tedavisi Sonrası

Vajinismus tedavi sonrası dönem içinde hastaları son derece mutlu ve güzel bir yaşam beklemektedir. Aslında güzellikler yalnızca cinsel hayatla sınırlı kalmayıp, tüm yaşamı olumlu yönde kapsamaktadır. Tedavi sonrasında bizlere hastalardan ‘’Tedavi sonrası nelere dikkat edilmeli? Bundan sonra ne yapılmalı?’’ gibi pek çok soru yöneltilmektedir.

Vajinismus Ankara ofisimize başvuran pek çok hasta bu hastalığın sadece cinsel yaşamlarını değil, hayatlarının çoğu alanını olumsuz yönde etkilediğini ifade etmektedirler. Vajinismus problemi yüzünden gergin ve sinirli bir kişilik yapısına sahip olduklarını, içlerine kapandıklarını bu yüzden artık çoğu arkadaşı ve akrabalarıyla bile görüşemediklerini ifade eden pek çok hasta mevcuttur.

Vajinismus tedavisi sonrasında bu problemden kurtulan kişiler artık daha kendine güvenen ayakları yere sağlam basan kişiler haline gelmektedir. Çünkü sürekli zihinlerinin gerisinde yer alan ve hayatlarını zorlaştıran bu problemi artık aşmışlardır. Vajinismus Ankara ofisimizde tedavi olan pek çok hastamız artık tam bir kadın olduğunu problemi aştıktan sonra tamamlandıklarını ifade etmektedirler.

Vajinismus tedavi sonrası dönemde kişilerin sadece cinsel hayatları olumlu yönde etkilenmez. Cinsel hayatlarının yanında evlilik hayatları ve sosyal ilişkilerinde de çok güzel gelişmeler kendilerini beklemektedir.

Ankara’da Vajinismus Tedavisi

Ankara’da vajinismus tedavisi üzerine çalışan bir yer olarak bizler, vajinismus tedavisi sonrası dönemde hastalarına evliliklerinin ve ilişkilerinin tadını çıkarmaları açısından bir süreliğine gebe kalmamalarını önermekteyiz. Ancak uzun yıllar vajinismus problemiyle uğraşan ve artık çevreden gelen çocuk yok mu baskılarından bunalan çiftler bir an önce bebek sahibi olmak istemektedirler. Bu çiftlerimize en azından 1-2 ay korunmalarını ve ilişkilerin rayına oturmasını beklemelerini tavsiye etmekteyiz. Ancak vajinismus hastaları tedavi sonrasında gebe kalsalar bile cinsel ilişkinin devam etmesinde hiçbir sakınca olmayacağını, cinselliğin bebeğe bir zararı olmadığını söyleyebiliriz.

Vajinismus sorunu biter; “hayat yeniden başlar”…
Vajinismus kişilerin hayatlarındaki belki de en önemli engellerinden birisidir.

Herkesin yapabildiği bir işlevi yapamamak her geçen gün daha da derinleşen bir “özgüven eksikliği” oluşturmaktadır. Bu özgüven azalması da kişilerin tüm hayatlarını mahvetmeye yetmektedir.

Sosyal anlamda sıkıntılar yaşanır. Aynı zamanda evlenmiş olan arkadaşlarının çocuk yaptığını gören kişilerde mutsuzluklar artmaktadır. Kendilerini “yeteneksiz, beceriksiz, eksik” olarak görmektedirler. Kadın gibi görmekten uzak yaşadıkları için kendilerine de bakmazlar; makyajlar yapmazlar, giyimlerine dikkat etmezler. Çevreden gelen “neden hala çocuğunuz yok?” şeklindeki sorular sinirlerini daha da bozmaktadır. Hatta yalnızca kendilerinde olduğu sandıkları bu sorunlarını herkesten, en yakın arkadaşlarından, kendi öz ailelerinden bile gizlemektedirler.

İş hayatında ve evlilik hayatlarında kendilerini çok güçsüz hissederler, bir türlü konsantre olamazlar ve verimlilikleri düşmektedir. Çünkü beyinlerinde arka planda sürekli bir mücadele vardır. Bu yüzden işlerine odaklanamazlar.

Vajinismus sorunu yenilince ise adeta hayat ve evlilik yeniden başlar. Öz güven hızla yerine gelir, depresyon halinden çıkarak birden bütün dünyaları aydınlanmıştır. Mutlulukları; giyimlerine, makyajlarına, hatta yüzlerine bile yansımıştır. Artık kendilerini her anlamda bir “kadın gibi” görmeye başlamışlardır. Kısa sürede gebe kalmaları sonucunda geçmişteki yaşamış oldukları sıkıntılar bir hayal halinde kalmıştır. Sanki yaşanılan sıkıntılar rüya gibi gelmektedir.

Vajinismus tedavi sonrası tekrar etmez…
Vajinismus tedavi sonrası dönemde gebe kalan hastalarımızın pek çoğu doğum sonrasında problemlerinin tekrar etmesinden (nüksünden) tedirgin olmaktadır.

Modern tedavi yöntemleri içerisinde yer alan bilişsel – davranışsal tedaviler sayesinde böyle bir sorunun ortaya çıkma olasılığı yoktur. Çünkü hastalar egzersizlerle problemlerini uygulamalar yaparak öğrendikleri için aynen yüzmeyi, yazı yazmayı, bisiklete binmeyi öğrenir gibi kalıcı öğrenmeler sağlanmıştır. Bu yüzden ilişkiye ara verilse bile unutma olmayacağı için hastalığın tekrar etme olasılığı da söz konusu değildir.

Vajinismus tedavi yöntemleri kişiye, çifte, vajinismus nedenlerine ve derecesine göre belirlenmelidir.

Vajinismus tedavi yöntemleri arasında dünyada en sık olarak tercih edilenler arasında:

  • Bilişsel davranışsal yöntemler
  • Hipnoz tedavileri
  • Cerrahi Yöntemler
  • Alternatif Yöntemler
  • Erkek eşlere destek amaçlı tedavi yöntemleri yer almaktadır.

Vajinismus merkezlerinde hastalar çift veya bireysel olarak cinsel tedavilere katılabilmektedirler.  Vajinismus tedavi yöntemleri bilimsel ve doğru merkezler tarafından oldukça kolay, rahat uygulanabilen, acısız, ağrısızdır ve kısaca “hasta dostu” yöntemler olarak bilinmektedir.

Vajinismus kesin çözüm ve çareler

Vajinismus için kesin çözüm ve çareler, mutlaka modern cinsel terapi yöntemlerinden geçer. Ülkemizde cinsel sorunlar konusunda ‘seksoloji’ adı altında bir uzmanlık alanı olmadığı için vajinismus tedavi edici doktorları arasında uzman olarak jinekolog veya psikiyatr hekimler bulunmaktadır.

Vajinismus Tedavi Yöntemleri Neler?

Modern vajinismus tedavi yöntemleri sayesinde vajinismus tedavisi sonrasında hastalar kalıcı olarak bu sorunlarından kurtulmakta, ömür boyu artık bu sıkıntıyı yaşamamaktadırlar. ‘Hasta dostu’ tedavilerdeki en güzel taraflardan birisi de tedavi sonrası başarının kalıcı olması; yani ömür boyu nüks etmemesidir. Bu durum adeta araba kullanmasını öğrenen birisinin bunu tüm hayatı boyunca unutmaması gibi bir durumdur.

Bilişsel Davranışsal Tedavi Yaklaşımları

Bizler tarafından hastalarımıza verdiğimiz vajinismus tedavi yöntemlerinden bilişsel tedaviler arasında kişilere cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile ilgili doğru bilgilerin verilmesi yer alır. Aynı zamanda kişiler ve çiftler cinsel anatomi ve fizyoloji hakkında bilinçlendirilir. Çünkü hem kadın hem de erkek eşte cinsel bilgi ve tecrübe eksikliği çok yaygındır.

Tarafımızdan verilen davranışsal tedavi teknikleri arasında ise pelvik taban kas egzersizleri yer almaktadır. Cinsel ilişki sırasında ortaya çıkan istemsiz kasılmalar bir takım egzersizler ile kontrol altına alınabilmektedir. Tarafımızdan uygulanan tedavi yöntemleri arasında hastalarımız için parmak egzersizleri yoktur.

Vajinismus tedavi yöntemleri: Hipnoterapi

Hipnoz altına yapılan tedavilere de ‘hipnoterapi’ adı verilir. Burada unutulmaması gereken nokta; hipnoterapinin hiçbir zaman tek başına bir tedavi yöntemi olmadığıdır. Hipnoz tedavileri mutlaka bilişsel davranışsal cinsel terapilere ek olarak uygulanmalıdır. Ankara ofisimizde bizler de uygun olan ve dileyen hastalara hipnoterapi uygulamaktayız. Her hastaya hipnoterapi zorunluluğu da yoktur.

Vajinismus tedavi yöntemleri: Cerrahi İşlemler

Cerrahi yöntemler de kızlık zarında sorun olan veya vajina girişinde perde sorunu olan hastalara uygulanabilmektedir. Cerrahi yöntemler her 100 hastanın 5 inde gerekli olmaktadır. Gereksiz yere yapılan cerrahi işlemler sorunu daha da zora sokmaktadır. Bu nedenle önceden basit bir jinekolojik değerlendirmenin önemi büyüktür. Ayrıca sorunun derecesine göre, ne tür bir tedavi yönteminin uygulanacağı da belirlenmektedir.

Vajinismus tedavi yöntemleri: Erkeklere Yönelik Tedaviler

Bazı durumlarda zaman içerisinde erkeklerde de erken boşalma ve iktidarsızlık sorunları ortaya çıkabilir. Bu durum aslında zaman içerisinde, sonuç alamayacağı bilmenin verdiği ‘tepkisel bir davranış ’tır. Bu durumu yaşayan erkek eşlerin tedirgin olmalarına gerek yok. Çünkü kadındaki kasılmaların azalması sonrasında cinsel ilişki yavaş yavaş düzene girecek ve erkek eşteki problem de kendiliğinden çözüme kavuşabilecektir. Bazı durumlarda erkeklere de destekleyici ilaç tedavileri uygulanabilmektedir.

Vajinismus bir çift sorunudur ve kesin çözümü için eş desteği şarttır. Vajinismus tedavilerinde eşlerin tedaviye katılım zorunluluğu olmamakla beraber, psikolojik yönden eşlerine destek olmaları, motive edici davranmaları, kırıcı ve daha sonradan telafisi mümkün olmayan davranışlara girmemeleri son derece önemlidir.

Görüldüğü üzere vajinismus tedavi yöntemleri kişinin özelliklerine göre bireyselleştirilmelidir. Bazen de tedavi için birden çok yöntemi denemek gerekebilir. Tedavi başarısı için eş desteği de şarttır.

Vajinismus tedavi yöntemleri

Özet olarak; vajinismus hastalığı mutlaka cinsel sorunlar ile ilgili tecrübe ve bilgi sahibi, uzmanlaşmış doktorlar tarafından çözümlenmesi gereken bir cinsel sorundur. Aksi takdirde bilimsellikten uzak her yanlış uygulama kişilerin umutsuzluklarını bir miktar daha arttıracaktır. Günümüzde bilimsel ve etik vajinismus tedavi yöntemleri ile kesin çözüm mümkündür.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.