Vajinismus Tedavisi İçin Önerilmeyen Yöntemler

Vajinismus Tedavisi İçin Önerilmeyen Yöntemler

Pek çok vajinismus hastası vajinismus tedavisi için yanlış merkezlere gitmekte, hem maddi hem de manevi anlamda kayıplar yaşayabilmektedir. Vajinismus hastalığı hakkında pek çok yanlış inanışlar ve uygulamalara şahit olmaktayız. Bu bölümde vajinismus tedavisi için önerilmeyen yöntemler ele alınmaktadır.

Kızlık zarını ameliyatla aldırma

Pek çok vajinismus hastası kızlık zarını aldırıp sorundan kurtulacağını zannetmektedir. Fakat vajinismus çok yüksek oranda bir kızlık zarı ve vajina sorunu değil, bir bilinçdışı problemidir. Kızlık zarında sorun olmadığı halde kızlık zarının ameliyatla alınması sorunun üstesinden gelinmesini sağlamayacaktır.

Kızlık zarı ancak çok nadir durumlarda cinsel birlikteliğe engel bir durum oluşturabilir. Çoğu zaman hekimler tarafından gereksiz yere alınmakta, ancak buna rağmen sorun devam etmektedir.

Vajina genişletme ameliyatı

Kızlık zarı operasyonları gibi gereksiz yere yapılan vajina genişletme ameliyatları da çözüm sağlamamaktadır.

Vajina darlığı, kısalığı veya küçüklüğü genelde doğuştan gelen bir durumdur. Normalde 8-9 cm uzunluğunda olması gereken vajina kanalı bazı kadınlarda gelişmemiştir ve birkaç santim uzunluğunda olabilir. ‘Müllerian agenezi’ olarak tabir edilen bu durumda vajina genişliği ve uzunluğu cerrahi işlemle arttırılarak ilişkiye rahat bir şekilde girilmesi sağlanabilir. Ancak bu çok nadir olarak görülen bir durumdur.

Her ne kadar ismi vajinayı çağrıştırır şekilde ismi ‘vajinismus’ olsa da aslında bu sorun çoğu kez bilinçdışında yer alan korkulardan kaynaklanmaktadır; bir vajina sorunundan ötedir. Bu nedenle belki de isminin vajinismus yerine, beyini çağrıştıracak şekilde “beyinismus” olarak düzeltilmesinde fayda olacak.

Vajinismus tedavisi için alkol alınması

Vajinismus tedavisi hakkında bilinen diğer yanlışlardan birisi de alkol veya uyuşturucu alıp ilişkiyi denemektir. Bu da son derece mantıksız bir durumdur. Maalesef bu şekilde alkol bağımlısı olan pek çok kişi de mevcuttur. Hatta ilginç olan; hayatlarında ilk kez ve çok yüksek oranda alkol alan kişilerin dahi sarhoş olmadıkları, hatta alkolün uyku getirici etkisinden hiç etkilenmedikleridir.

Genel Anestezi altında ilişki denemesi

Genel anestezi altında yapılan ilişki denemeleri de son derece yanlıştır. Kişileri cinsellikten soğutabilir, tamamen uzaklaştırabilir. ‘Acaba bir kere başarsak gerisi gelir mi’ düşüncesi yanlıştır. Çünkü uyku hali olmadığı zaman kasılmalar yine devam edecektir. Maalesef bu tür uygulamalar doktor muayenehanelerinde veya kişilerin kendi evlerinde anestezi hekimi gözetiminde bile yapılabilmektedir. Kadının kendi bilinci yerinde değilken veya rızası dışında ilişkiye girmesi bir çeşit ‘tecavüzdür’.

Vajinismus tedavisi için kayganlaştırıcılar, uyuşturucu kremler

Vajinismus tedavisi için önerilmeyen, ancak hastaların en sık yaptığı yanlışlardan birisi de kayganlaştırıcı ve uyuşturucu (anestezik) kremler yardımıyla ilişki denemeleridir. Vajinismus istem dışı vajinal kasların kasılmasından kaynaklanmaktadır, yani vajinismus bir tür bilinçdışı problemidir. Bu yüzden hiçbir uyuşturucu krem veya kayganlaştırıcının ilişkinin gerçekleşmesinde olumlu etkisi söz konusu olmayacaktır. Aksine bu denemeler sonrasında yaşanan her başarısızlık hastanın daha fazla moralinin bozulmasına neden olacaktır.

Kayganlaştırıcı ve uyuşturucu kremler tedavilerde yalnızca destekleyici olarak kullanılabilir, ancak tek başına yeterli gelmez.

Vajinismus tedavisinde sakinleştirici ve kas gevşetici ilaçlar

Vajinismus tedavisinde kas gevşetici, sakinleştirici gibi hiçbir ilacın olumlu bir etkisi yoktur. Vajinismus problemi kişinin zihninde yer alan korkulardan kaynaklandığı için sorunun kaynağına inilmedikçe herhangi bir ilacın tedavi edici etkisi olmayacaktır. Ayrıca yanlış ve bilinçsizce ilaç kullanımının pek çok olumsuz etkisi olduğu için bu tür ilaçlar kullanıp ilişki denemelerinde bulunmak önerilmeyen vajinismus tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır.

Antidepresan ilaç kullanımı

Vajinismus sorunu yaşayan kadında belirgin bir depresyon sorunu olmadıkça antidepresan (depresyon ilacı) kullanmanın da bir faydası yoktur. Antidepresan ilaçlar yalnızca depresyon durumunda kullanılması gereklidir. Ayrıca uzun zaman kullanıldıklarında cinsel isteksizlik gibi sorunlara yol açmaktadırlar. Antidepresanlar altta yatan ileri düzey depresyon sorunu varsa cinsel terapiye ek olarak önerilebilir, ancak tek başına bir çözüm üretmez.

Belden uyuşturularak ilişkiyi denemek

Belden uyuşturma spinal ve epidural anestezi olarak bilinen yöntemlerdir. Amaç belden aşağısının duyarsızlaştırılması ve ağrı hissinin giderilmesidir. Ancak bilinç altında yer alan ilişki sırasında ağrı, acı, yırtılma, parçalanma, kilitlenme gibi korkuları yenmede faydası olmayacaktır.

Tek seansta vajinismus tedavisi

Vajinismus, kökleri çok derinlere kadar uzanan ciddi bir problemdir. Her ne kadar evlilik süresince bu problem ile yüzleşseniz de problemin nereye kadar indiğini, yani nereden itibaren başladığını kesin olarak bilmek mümkün değildir. Çocukluk çağından itibaren; cinsellik, ilk gece ve kızlık zarı ile alınan olumsuz telkinler ve ön yargılar zamanla -adeta bir bilgisayarın belleğine giren virüs gibi- bilinçaltına yerleşmektedir. Tüm bu gereksiz korkuların silinmesi, yerine doğru bilgilerin verilmesi ve bu şekilde belleğin yeniden şekillendirilmesi bir miktar zaman alıcıdır.

O yüzden; ‘tek seansta, tek günde veya 15 dakikada vajinismus sorununu çözüyoruz’ diyen merkezlere veya hekimlere asla itibar etmeyiniz. Bilimselliği olmayan, etik dışı yöntemlerden uzak durmanızı öneririz.

Vajinismus Tedavisi Ankara / Öneriler

Vajinismus günümüzde modern, bilimsel ve etik yöntemlerle 3-4 gün gibi çok kısa sürede, kalıcı olarak çözümlenen bir sorundur. Vajinismusta önerilmeyen, bilimsellik dışı her uygulama hastaların kaygılarını arttırmakta, maddi ve manevi kayıplara yol açmakta, daha sonraki tedavi umutlarını da alıp götürmektedir. O yüzden tedavilere başlamadan önce iyi bir araştırma yaparak, vajinismus tedavi merkezi seçimi çok önemlidir. Vajinismusta önerilmeyen yöntemler hiçbir fayda sağlamadığı gibi umutları da azaltmaktadır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.