Vajinismus Tedavisi İçin Hasta Dostu Yöntemler

Vajinismus Tedavisi İçin Hasta Dostu Yöntemler

Vajinismus tedavisi için uygulanan yoğunlaştırılmış bir tedavi programı ile ortalama 3 gün gibi bir süre içerisinde sorunu yenmek mümkündür.

Ağrısız, acısız yöntemler arasında yer alan vajinismus tedavisi için ‘hasta dostu yöntemler’, parmak egzersizlerine dayalı klasik tedavi methodlarından oldukça farklıdır.

Vajinismusta Klasik ‘Parmak Egzersizleri’
Vajinismusta uygulanan klasik tedavi yöntemleri genellikle ‘in vivo duyarsızlaştırma’ tekniğine dayalı parmak egzersizlerini içerir.

Parmak egzersizleri, pek çok merkez tarafından önerilmektedir ve cinsel ilişkiye girme korkusu yaşayan hastaların bir kısmında kendi vücutlarını tanımaları açısından yararlı da olabilir.

Vajinismus hastalarına verilen parmak egzersizlerde, hastalardan kendi parmaklarını her hafta bir boğum boğum vajina içerisine ilerleterek yapmaları istenmektedir. Ancak vajinismus hastalarının pek çoğu için parmak egzersizleri oldukça itici gelmekte ve hatta tedavileri bırakma sebebi olmaktadır. Diğer taraftan bu klasik yöntemler ile vajinismus tedavileri ortalama olarak 2 ile 6 ay arasında sürmektedir. Bazen parmak egzersizlerinin yapılmasına rağmen cinsel ilişki korkusu tam olarak geçmediğinden, birleşme yine gerçekleşememektedir.

Vajinismus tedavisi için uygulanan ‘Hasta Dostu’ Yöntemler

 • Parmak egzersizlerini içermez.
 • Hastalar genelde her gün üst üste tedavilere alınır.
 • Bir takım pelvik taban kas egzersizleri cinsel terapist tarafından hastalara klinik ortamında gösterilir.
 • Tedavilerdeki amaç istemsiz kasılmaların ve korkuların kısa sürede ve tam olarak yenilmesidir.
 • Ağrısız ve acısızdır.
 • Uygulaması çok kolaydır.
 • Ortalama tedavi süresi 3 gündür. İleri düzey vajinismus hastalarında bu süreç 5 güne kadar uzayabilir.
 • Hastalar her gün üst üste ve ortalama 1.5-2 saat klinikte geçirirler. Ortama 1.5 saatlik ev çalışmaları da klinikte yaptırılan egzersizlerin tekrarı şeklindedir.
 • Tarafımızca hastalara yaptırılan vajinismus egzersizlerinde aile danışmanı bayan asistanlarımız destek olmaktadır.
 • Kalıcı sonuçlar elde etmek mümkündür (Aynı bir öğrencinin deney yaparak öğrenmesi gibi).
 • Verilen egzersizler hastalara ve çiftlere verilen ödevler şekilde pekiştirilir.

Vajinismus hastaların pek çoğu büyük şehirlerdeki kliniklere şehir dışı ve yurt dışından gelmektedir. Diğer taraftan bazı evliliklerde, vajinismus sorununa bağlı olarak evlilikler ciddi sıkıntı içerisine de girmektedir. Bu nedenlerle hızlı bir şekilde ve hastalar açısından kolaylaştırılmış vajinismus egzersizleri olarak tanımlanan vajinismus tedavisi için ‘Hasta Dostu Tedavi Yöntemleri’ önemlidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.