Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler

Vajinismus Tedavisi İçin Cerrahi Yöntemler

Vajinismus nedenleri arasında %90 oranında psikolojik sebepler, %10 oranında da yapısal sebepler yer almaktadır. Bu bölümde yapısal sebeplere bağlı olarak uygulanan cerrahi işlemler, ameliyatlar ele alınmaktadır.

Vajinismus tedavisine başlanılmadan önce cinsel terapiler konusunda deneyimli bir jinekolog hekim tarafından yapılan jinekolojik değerlendirme çok önemlidir. Bu şekilde kesin tanı konulmakta ve uygulanacak en uygun tedavi yöntemi belirlenmektedir.

Vajinismus hastalarının jinekolojik muayenelerinde nelere bakılır?
Vajinismus hastalarının jinekolojik değerlendirmeleri ile kızlık zarı, vajina yapısı, dış genital alanlar gözle incelenir. 15-20 saniye kadar süren bu muayeneler sırasında her hangi bir alet kullanılmaz.   Kesinlikle ağrısız bir değerlendirme sonucunda yapısal  (doğuştan gelen) bir engel varsa bu sorun cerrahi olarak giderilmektedir. Örneğin kızlık zarının kalın ve yüksek oluşu, vajina içerisinde yer alan perdeler ilişki için engel bir durum oluşturabilir. Böyle bir durum varsa ve teşhis edilmemişse gereksiz yere aylarca süren psikoterapiler çiftleri tedaviden yıldırabilir. Uygulanan basit cerrahi işlemler (operasyonlar) sonrasında sorun giderilebilmektedir.

Vajinismusta Kızlık Zarı Ameliyatları

a)  Vajinismus tedavisi için kızlık zarının kesilmesi (Himenotomi)
Cinsel ilişkiye giremeyen kadınlarda yapılan jinekolojik değerlendirme sonrasında kızlık zarı normalden yüksek kenarlı ise kızlık zarına bir kesi işlemi yapılabilir. Genel anesteziye gerek kalınmaksızın, o bölgenin ince uçlu iğne ile uyuşturularak kızlık zarına atılan küçük bir çentik ile vajina girişi rahatlatılmaktadır. Bu operasyona ‘himenotomi’ işlemi adı verilir. İşlem bir dakika bile sürmez.  Himenotomi sonrasında kadında kasılma şikayeti de varsa uygulanan cinsel terapi ile bu kasılmalar da giderilir, böylelikle ilişki rahat bir şekilde gerçekleşebilecektir.

b)  Vajinismus tedavisi için kızlık zarının ameliyatla çıkartılması (Himenektomi)
Cinsel ilişkiye giremeyen kadınların yapılan jinekolog muayenesinde kızlık zarı normalden kalın, yüksek kenarlı veya sert özellikte ise kızlık zarı basit bir operasyon ile çıkartılabilir. Buna ‘himenektomi’ operasyonu adı verilir. Kızlık zarının çıkartılması operasyonu genelde o bölgenin ince uçlu iğnelerle uyuşturulması ile yapılır ve ortalama 5-10 dakika sürer. Deneyimli kişiler tarafından yapıldığında risk yok denecek kadar azdır. Kızlık zarının yapısal olarak bir önemi olmadığı için daha sonrasında (örneğin doğumda veya cinsel yaşamda) da bir sorun teşkil etmeyecektir.

Kızlık zarı ameliyatlarının pek çoğu gereksiz yere yapılmaktadır…
Kızlık zarı ile ilgili doğuştan gelen (yapısal) sorunlar çok nadirdir ve bu cerrahi işlemlerin çoğu kliniklerde hekimler tarafından gereksiz yere yapılmaktadır. Gereksiz şekilde uygulanan operasyonlar sonrasında sorun çözülmeden kalacaktır. Bu nedenle hastaların baştan doğru bir tedavi klinik (merkezine) yönlenmelerini önermekteyiz.

Vajinismusta Vajina Genişletme Ameliyatları

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların çoğunun düşünceleri vajinalarının dar veya kapalı olduğu şeklindedir. Aslında bu çok çok nadir bir durumdur. Vajinanın kapalı olduğu ile ilgili düşünceler kasılmaya bağlı olarak girişin kapanmasından ve vajinanın kendi yapısından kaynaklanmaktadır. Çok çok nadir durumlardan birisi vajina darlığı ve ‘müllerian agenezi’ olarak bilinen bir durumdur. Doğuştan vajina ya yoktur ya da çok çok kısadır. Bu durum haricinde vajina genişletme ameliyatı yapılmasının hiçbir anlamı yoktur.

Vajinismus sorunu çözümlenmezse…
Vajinismus sorunu yenilmediği zaman çiftlerde umutsuzlukları, karamsarlıkları ve depresyonu da beraberinde getirmektedir. Zaman hep çiftlerin aleyhine işler. Tedavi almaksızın kesin çözüme ulaşmak da mümkün değildir. Maddi ve manevi kayba uğramamak için öncelikle iyi bir araştırma şarttır. Daha sonrasında yalnızca bu sorunu kendinizin yaşamadığını, çok yaygın bir sorun olduğunu düşünerek utanmadan, sıkılmadan bir merkeze başvurmanızı öneririz.

Vajinismus Ankara Bilgileri
Yaptığımız istatistiklere göre vajinismus gibi cinsel ilişki sorunu yaşayan çiftlerimizin arasında 50’den fazla kendisi doktor olan vajinismus hastamız olmuştur. Sorun bir bilinçdışı problemidir ve tüm meslek gruplarını içine almaktadır. İlginç şekilde hastalarımız arasında en geniş meslek grubu açık ara farkla öğretmenlerdir. Bunda öğretmenlerin içsel disiplinlerin (otokontrollerinin) fazla oluşu, kuralcı ve mükemmeliyetçi yapıları etken olabilir.

Bir bilinçdışı sorunu olan bu cinsel sorununun kesin çözümü, modern vajinismus tedavi yöntemlerinden geçer. Vajinismus tedavilerinin bir jinekolog ve aynı zamanda bir cinsel terapist tarafından yapılması son derece önem arz etmektedir. Kızlık zarı ve vajina yapısında doğuştan gelen veya sonradan kazanılan problemler varsa cerrahi işlemler çözümü kolaylaştırır. Sorun olmadığı halde yapılan kızlık zarı ameliyatları veya vajina genişletme operasyonları ise fayda vermeyecektir.

Vajinismus Ankara web sitesinin amacı sorunu yaşayanları, konu hakkında bilgilendirmek ve bilinçlendirmektir. Hastaların kendi başlarına tedavi yöntemlerini uygulamaları önerilmez.

 

1 yorum

  1. Dry dedi ki:

    Annem 56 yaşında vajinada menepoz sonrası kapanma oldu açma ameliyatı oldu tekrar kapanmaması için bir tedavi yöntemi varmı tedavisi yok dediler

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.