Vajinismus Sorunu Tekrarlar mı?

Vajinismus Sorunu Tekrarlar Mı?

Tedavi sonrası çoğu hasta ara verince tekrar etmesinden korktuğunu bu yüzden hamile kalmaktan da çekindiğinin ifade etmektedir. Vajinismus sorununun tedavi edildikten sonra tekrarlama olasılığı yok denecek kadar azdır. Bunun nedenini şu şekilde izah edebiliriz.

Vajinismus tekrarlama şansı neden düşüktür?

Vajinismus tedavilerinde en sık olarak bilişsel davranışçı tedavi yaklaşımları yer almaktadır. Bilişsel tedaviler doğru bilgileri vermeye, davranışçı yaklaşımlar da uygulamalı egzersizlerle kişiye öğretme amaçlıdır. Kişi sorununun üstesinden basit egzersizlerle gelmeyi öğrendikten sonra sorunu ömür boyu bir daha tekrarlamayacaktır. Yani aynı bir kişinin bisiklet kullanmasını öğrenmesi gibi. Uygulamalı olarak bisiklete binmeyi öğrendikten sonra aradan yıllar geçse bile unutma olmayacaktır.

Vajinismus Ankara olarak tedavi sonrası vajinismusun tekrar etme ( nüks etme) olasılığının çok düşük olduğunu söylemek mümkündür. Vajinismus tedavisi için uygulanan davranışsal egzersizler sayesinde öğrenme kalıcı olacaktır. Nasıl ki; bisiklete binmeyi öğrenen birisi, yıllarca bisiklete binmese de bisiklet sürmeyi unutmuyorsa, tedavi sonrasında da unutmak veya zorlanmak söz konusu olmayacaktır. Yani sorun yeniden tekrarlamayacak, nüks etmeyecektir.

Vajinismus ne zaman tekrarlayabilir?

Çok çok nadiren vajinismusun sorunu yeniden tekrarlama olasılığına sahiptir. Bu durumlar da oldukça nadir olarak görülen istisnalardan kaynaklanmaktadır. Çok ciddi olarak geçirilen cinsel travmalar sonrasında (zor bir doğum, kürtaj, zorlu bir jinekolojik muayene, taciz gibi) yeniden tekrar edebilir ki bu tür durumların ortaya çıkma olasılığı da normalde son derece azdır.

Unutulmamalıdır ki vajinismus tedavisi için davranışsal egzersizler şarttır. Sadece bilişsel terapi veya diğer tedavi yöntemleri tek başına tedavi için yeterli olmayacaktır. Davranışsal egzersizler sayesinde tedavi hem son derece kolay olacak hem de kalıcı öğrenme sağlanacaktır.

Siz de bu konuyla ilgili görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, diğer hastalarla diyalog kurabilirsiniz.
İstanbul, Ankara ve İzmir‘de bulunan kliniklerimiz ile Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden 7000‘den fazla hastayı 2002‘den bu yana başarı ile tedavi etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Telefon: 0850 303 2000
E-Posta: suleyman@eserdag.com
Facebook Grubumuza Katılın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Telefonla ulaşın
0850 303 2000 - Aramaktan çekinmeyiniz.
Hakkımızda
İstanbul, Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren kliniklerimiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2002'den bu yana 7000'den fazla hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.