Vajinismus Sorunu Tedavi Edilmezse…

Vajinismus Sorunu Tedavi Edilmezse

Vajinismus sorunu mutlaka profesyonel bir yardım alınarak tedavi edilmesi gereken bir cinsel sorundur. Tedavi edilmediği takdirde bireysel olarak kadını, erkeği ve çiftlerin ilişkisini, hatta evliliklerini ileri düzeyde etkiler.

Vajinismus Sorunu Kadını Nasıl Etkiler?

Eşini sevmesine rağmen cinsel ilişkiye giremeyen bayanlarda ciddi düzeyde özgüven kaybı gelişebilir. Vajinismus Ankara izlenimlerine göre kadın kendisini sürekli mutsuz, huzursuz ve gergin hissedebilir. Hayatında her şey dört dörtlük gitse bile her zaman kötü giden önemli bir engel vardır; o da eşiyle ilişkiye girememe gerçeğidir. Bu yüzden sürekli bir mutsuzluk hali zaman içerisinde ‘içe çökkünlük hali’ olan depresyona dönüşebilir.

Depresyondaki kadın çaresizlik içerisinde kendisini değersiz, yetersiz ve eksik hissedebilir. Etraftan ‘hadi artık çocuk yapın’ baskısı giderek yoğunlaşmasına rağmen içsel sesi ‘ben daha ilişkiye bile giremiyorum, çocuk nasıl olacak’ demektedir. Bu psikolojik hali evlilik hayatı yanı sıra arkadaş ilişkilerine, hatta iş hayatına bile önemli derecede olumsuz etki oluşturmaktadır.

Sosyal hayattan uzaklaşma sık görülen bir durumdur. İş hayatında performans kayıpları, konsantre olamama, dalgınlık, umursamazlık en sık görülen sorunlardır. İş yerindeki konsantrasyon kayıpları en yakın çevreleri tarafından bile fark edilmektedir.

Bazen de kadın kendisini iyice iş ortamına hapsederek bir yerde sorununu unutmaya çalışmaktadır. Çaresizlik, umutsuzluk ve karamsarlık her geçen gün artmaktadır. Eşinden destek görmediği zaman kadın kendini çok daha fazla yalnız ve depresif hissedecektir. Ve kafasındaki tek düşünce kimsenin onu anlamadığı yönündedir.

Eşinin kendisini aldatacağı yönündeki düşünceler de evlilik ilişkisini olumsuz yönde etkilemektedir. Sürekli eşini denetleyen, geç kaldığında eşinden şüphelenen vajinismus hastalarının sayısı Vajinismus Ankara istatistiklerine göre azımsanmayacak düzeydedir.

Vajinismus Sorunu Erkek Eşi Nasıl Etkiler?

Bir yandan eşine karşı çok anlayışlı, aşırı sabırlı erkek eş sorunu olduğu gibi kabul edebilir. Hatta eşini bu haliyle kabullenip tedavinin gereksiz olduğunu dahi düşünebilir. Ya da eşini suçlayarak ‘bu sorun senin kafanda bitiyor, kim sana yardımcı olabilir ki’ şeklindeki yaklaşımlarla vajinismus tedavisini reddederek yangına körükle gidebilir. Bazen de eşinin bu halini bir türlü kabullenemez ve sürekli eşini küçümseyici, aşağılayıcı yaklaşımlarda bulunabilir. Bu tür olumsuz sözel tacizler bazen de fiziksel şiddete kadar gidebilir. Bu tür evliliklerde erkek eş, kendi erkekliğini ispat etmek, varoluşunu sürdürmek amacıyla eşini aldatabilir. Fiziksel şiddet, aldatma, sürekli küçümseyici tavırlar sonrasında evliliğin boşanma ile sonuçlanmasına sık olarak rastlanılmaktadır. Erkeğin eşine destek olması çözümü kolaylaştırır, ancak aşırı derece anlayışlı olması, bu durumu bir kader gibi kabul etmesi sonucunda bir sürü yıl boşa geçebilir.

Vajinismus Sorunu Evliliği Nasıl Etkiler?

Vajinismus bir erteleme ve kaçınma hastalığı olarak kabul edilmektedir. Çiftlerin bir kısmı evliliklerinin daha ilk aylarında, hatta ilk günlerinde bu tür bir sorun ile karşılaşıp tedavi arayışına giderken, bir kısmı sorunlarını görmezden gelerek yıllarca aynı çatı altında bir ‘arkadaş evliliği’ kurabilir. Bu son derece sağlıksız bir evlilik çeşididir. Zamanla çevreden çocuk baskısı artar ve çiftler böylelikle bir merkeze giderek tedavi alabilirler.

Vajinismus sorunu yaşayan çiftlerde dönem dönem kavgalar, farklı nedenlerle tartışmalar, evlilik sorunları da ortaya çıkabilir. Hele bir de sorunun varlığını kendi aileleri de duyarsa sorun daha da büyüyerek bir ‘evlilik problemi’ haline dönüşebilir. Evlilik içindeki sıkıntıların çok daha büyümesi, kırgınlık ve dargınlıkların araya girmesi sonucunda, ilerleyen zamanlarda vajinismus sorunu hallolsa bile evlilik geri dönüşümsüz bir yola girdiğinden boşanma gerçekleşebilir. Bu yüzden sorunu yaşayan çiftlerin erken dönemde vajinismus tedavisi konusunda deneyimli bir vajinismus merkezi veya klinik ‘ten destek almaları şarttır.

Görüldüğü üzere vajinismus sorunu tedavi edilmezse kişinin psikolojik ve sosyal hayatında ve evliliğinde ciddi sıkıntılara neden olabilir. Bu yüzden vajinismusun üstesinden gelmek için beklenilmemelidir. Çünkü geri dönüşümü olmayan bir yola girildiğinde sonuçları yıpratıcı olmaktadır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.