Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?

Vajinismus nedir sorusunun günümüzde bir çok anlamı olmakla birlikte, halk dilinde de bir çok şekilde tabir edilmektedir. Kısaca vajinismus nedir diyecek olursak;

Vajinismus vajinada bulunan taban kasların kasılması sonucu, hastanın korku, panik ve kendini kasmasıyla birlikte ilişkiye müsaade etmemesi durumudur.

Bir çok hastamızdan gelen mail ve telefonlardan dolayı sizlere internette kolaylıkla araştırabileceğiniz ve öğrenebileceğiniz şekilde bilgilere sitemizde yer vermeye çalıştık.

Vajinismus kadınlarımızda ailevi ve sosyal etkenlerle birlikte, cinsel ilişki esnasında ilişkinin gerçekleşmemesi durumudur. Çünkü vajinismus problemi yaşayan, vajinismus hastası olduğunu bilmeyen bir kişi, neye uğradığı şaşırır. Vajinismus hastası olan birisi, sanki orada etten bir duvar olduğunu, kızlık zarının kalın olduğunu, kendisinin asla ilişkiye giremeyeceğini v.b. bir çok sorunu düşünür. Bunlar arasında kızlık zarının kalın olması, etten bir duvar olması gibi durumlar vajinismus ile ilgili değildir.

Ankara çalışma ofisimize en sık başvuran hastalarımızın sorunlarının başında cinsel ilişkiye girememe (cinsel ilişki korkusu) olan ‘vajinismus problemi’ gelmektedir. ’Vajinismus nedir’ sorusuna en sık verilen cevap, vajinada yer alan “pelvik taban kaslarının” istem dışı (kontrolsüz) bir şekilde kasılması sonucunda cinsel birleşmenin gerçekleşememesi olmalıdır. Diğer bir ifadeyle, normalde kontrol altında (istemli) çalışan vajinal kasların tam birleşme anında kontrolden çıkmasıdır.

Yeni bir tarife göre vajinismus sorununu yaşayanlar, kendi istemelerine rağmen vajina içerisine parmak veya yabancı bir madde alımında da sıkıntı yaşarlar. Vajinismus İngilizce’de “vaginismus”, vajinismus tedavisi de “vaginismus therapy / treatment” şeklinde geçer.

Vajinismus nedir sorusunun en güzel cevabı, vajinada bulunan kasların, ilişki esnasında psikolojik nedenlerden ötürü, kasılarak, ilişkiye müsaade etmemesidir.

Vajinismus nedir? Ne demektir?

Bir kaygı sorunu olan vajinismusta, kadınlar ilişkinin ilk safhasında (ön sevişmede) oldukça rahattırlar ve tam birleşme olmasa bile ilişkiden haz da alabilirler. Sorun cinsel birleşme olarak tabir edilen “penetrasyon” anı geldiğinde başlamaktadır. Penisin vajina içine girme aşamasında korku içinde kendisini kasan kadın eşine bir türlü izin veremez. Bazı refleks davranışlarda bulunur:

 • Kendisini geri çeker,
 • Bacakları kapatır,
 • Kalçasını oynatır veya yana kaydırır,
 • Kasılarak vajinayı adeta bir “etten duvara dönüştürür”
 • El veya ayağı ile eşini iterek eşine engel olur. Bu şekilde ilişki sonlanmaktadır. Her seferinde benzer davranışlarla ilişkiyi sonlandırma ile zaman içerisinde umutsuzluklar iyice artmaktadır.

Özellikle ileri düzey vajinismus hastalarında kasılmalar vajinadaki “pelvik kaslar” ile sınırlı kalmayıp, özellikle karın, kalça, bacak, sırt, ayak, hatta çene kaslarını da kapsayacak şekilde çok daha yaygın olabilir. Hatta ilişki denemelerindeki bu kasılmalar sonrasında hastaların tüm vücutlar kaslarında “myalji” adı verilen kas ağrıları da ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismusta cinsel ilişkide acıdan çok, genelde “acı olacakmış gibi bir his” vardır. Çoğu hasta evlenmeden önce duyduğu ilk gece öyküleri sayesinde bilinçdışında pek çok önyargılarla doludur. Aşırı miktarda ilk gecedeki acı ve kanama ile ilgili hikayeler bilinçdışında yer tutmakta ve ilk cinsel deneyimlemedeki en büyük korku sebebini oluşturmaktadır.

Vajinismus hastalarının bir kısmında, vajinal kasların kasılmasına rağmen cinsel ilişki son derece ağrılı, ıstıraplı ve acılı bir şekilde gerçekleşmektedir. “Disparoni” (ağrılı cinsel birleşme) adı verilen bu durum zamanla ilişkilerden uzaklaşmaya neden olabilmektedir. Ağrılı cinsel birleşmede psikolojik faktörler arasında en fazla vajinismus yer tutar, ancak başka jinekolojik nedenler de ağrılı cinsel birleşmeye neden olabilir.

“Vajinismus nedir” sorusu ve değişik cevaplar

‘Vajinismus nedir’ sorusunun pek çok değişik cevapları da olabilir. En çok kullanılan tarifler arasında;

 • Vajinismus bir erteleme kaçınma hastalığı olarak da bilinir. Yani bu cinsel problemi yaşayan çiftlerin çoğu böyle bir sorunu yaşadıklarını bir türlü kabul etmezler, sorunlarını görmemezlikten gelebilirler. “Biz bu sorunu kendi başımıza çözeriz, başkası nasıl bize yardımcı olabilir ki” gibi kendi kendilerine verdikleri telkinler çözümü zorlaştırmaktadır. Diğer taraftan ev alma, taşınma, kariyer veya başka bahanelerle sorunun çözümü sürekli olarak geciktirilmektedir. Yani kişilerin sorunlarını görmezden gelerek sürekli erteledikleri ve çözüm arayışında bulmada bahane ürettikleri bir cinsel sorundur. Pek çok yersiz ve gereksiz bahanelerle çözüm ertelenmektedir. Bazen tedavi ile ilgili çekinceler de tedaviden kaçınma sebebi olabilmektedir. Halbuki bu problem çözümünde profesyonel bir merkezden cinsel terapi almak şarttır.
 • Vajinismus bir kaygı bozukluğudur.
 • Vajinismus çiftleri yaşadıkları beraberlikleri tamamlanmamış evlilik veya tamamlanmamış birliktelik olarak da tanımlarlar.
 • Vajinismus bir cinsel korkudur, yani cinsel ilişkiye girme korkusudur. Çoğu zaman kadınlar ilişkide acı çekme, kanama veya yırtılma gibi korkuları içlerinde barındırırlar.

Vajinismus hastalarının çoğunda değişik korkular (fobiler) de olabilir: iğne, kan, doktor, muayene, böcek, kuş, kedi, köpek, ölüm korkuları gibi. Hastaların bir kısmında panik atak, hastalık hastalığı, titizlik – takıntı hastalığı (OKB) gibi değişik psikolojik sorunlar da tabloya eşlik etmektedir.

Ülkemizde en sık görülen cinsel problemlerden birisi olan vajinismus cinsel ilişkide birleşme anı geldiğinde kadının ‘panik atak benzeri durum’ yaşaması; terleme, nefes alış verişinde hızlanma, çarpıntı hissi gibi belirtilerle, aşırı korku ve heyecana kapılarak kendisini kontrol dışı kasması, bunun sonucunda da eşi ile birlikte olamaması durumudur. Bu şekilde yıllarca, hatta on yıllarca evli olmalarına rağmen vajinismus kadınlarının büyük bir çoğunluğu halen bakiredir.

Bazı durumlarda kocaları da kendi eşlerine destek olmamakta, hatta tedaviye engel bir durum sergileyebilmektedirler. Vajinismus bir çift sorunudur ve kesin tedavisindeki ilk aşama bu problemin kabul edilerek bir çare arayışına girilmesidir.

Vajinismus Ankara Hastaları İçin Öneriler

“Vajinismus Nedir ki…”

Vajinismus hastalığı yüzünden tarafımıza başvuran pek çok çift yıllarını heba etmekten şikâyet ederler: “vajinismus nedir ki, nereden bana illet oldu bu hastalık, acaba nasıl bir suç işledim de böyle bir şey karşıma çıktı” gibi düşünceler zihinlerde sürekli dolaşmaktadır. Çiftlerin evlenmeden önce çoğunun duymadığı bu tuhaf hastalık hayatlarının pek çok alanlarında önlerine engel olarak çıkmaktadır.

Unutmayınız; vajinismusun kesin tedavisi modern ve bilimsel cinsel terapi yöntemlerinden geçer.

Bu hastalık kısa sürede tedavi edilmez ise, bir çok sosyal ve psikolojik rahatsızlıklara neden olmakla birlikte, tedavisi her uzmanın kolayca yapabileceği bir durum değildir.

Bir kaygı sorunu olan vajinismusta kadınlar ilişkinin ilk safhasında oldukça rahattırlar ve hatta ilişkiden keyif de alabilirler. Sorun cinsel birleşme olarak tabir edilen “penetrasyon” anı geldiğinde başlamaktadır. Penisin vajina içine girme aşamasında korku içinde kendisini kasan kadın eşine bir türlü izin vermez, kendisini geri çeker veya eşini iterek ilişkiyi sonlandırmaktadır. Vajinal kasılmalar karın, kalça, bacak, sırt, ayak, hatta çene kaslarında bile yaygın olarak görülebilir. Bu kasılmalar sonrası günlerde tüm vücutlarında kas ağrıları mevcuttur.

Vajinismusta cinsel ilişkide acıdan çok, “acı olacakmış gibi bir his” mevcuttur. Çoğu hasta evlenmeden önce duyduğu ilk gece öyküleri sayesinde bilinçaltında pek çok önyargılarla doludur.

Bazı durumlarda ise vajinal kasların kasılmasına rağmen cinsel ilişki son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşmektedir. “Disparoni” (ağrılı cinsel birleşme) adı verilen bu durum zamanla ilişkilerden uzaklaşmaya neden olabilmektedir. Ağrılı cinsel birleşmede psikolojik faktörler arasında en fazla vajinismus yer tutar, ancak jinekolojik başka nedenler de olabilir.

Zamanla cinsel soğukluk oluşabilir…

Her ilişki denemesi adeta hüsranla sonuçlanmakta, bir türlü birleşme gerçekleşememektedir. Bu nedenle zaman içerisinde cinsellikten haz alamama, cinsel ilişkiden soğuma, ilişki sıklığında azalma veya tamamen denememe durumları sonucunda bir “depresyon” hali dahi gelişebilir. Bu durum aslında hem kadını hem de erkeği etkileyen bir süreçtir. Erkeğin eşine destek olması çözümü kolaylaştırır, ancak aşırı derece anlayışlı olması, bu durumu bir kader gibi kabul etmesi sonucunda bir sürü yıl boşa geçebilir.

Vajinismus hastalarında zaman içerisinde öz güvende azalma sorunu da ortaya çıkmaktadır. Bu üzücü durumları çiftlerin yalnızca evlilik hayatlarını etkilemekle kalmaz; tüm sosyal ortamlarda (arkadaşlık ortamlarında) ve iş ortamlarında bile olumsuz etkilerini göstermektedir. İş yerindeki konsantrasyon kayıpları en yakın çevreleri tarafından bile fark edilmektedir.

Umutsuzlukları ile birlikte kendilerinin bile anlam veremedikleri değişik agresif tavırlarda bulunabilirler. Değişik zamanlarda oluşan “öfke patlamaları” ve daha sonra yaşadıkları pişmanlıklar birbirini kovalar. Diğer taraftan kimseyle paylaşamadıkları bu problemleri bir çığ gibi büyümektedir. Yıllar geçtikçe çevreden gelen neden çocuk yapmıyorsunuz türünden sorulara verilen kaçamak yanıtlar birbirini kovalamaktadır.

Vajinismus bir erteleme kaçınma hastalığı olarak da bilinir. Yani bu cinsel problemi yaşayan çiftlerin çoğu böyle bir sorunu yaşadıklarını bir türlü kabul etmezler, sorunlarını görmemezlikten gelebilirler. “Biz bu sorunu kendi başımıza çözeriz, başkası nasıl bize yardımcı olabilir ki” gibi kendi kendilerine verdikleri telkinler çözümü zorlaştırmaktadır. Diğer taraftan ev alma, taşınma, kariyer veya başka bahanelerle sorunun çözümü sürekli olarak geciktirilmektedir.

Bazı durumlarda kocaları da kendi eşlerine destek olmamakta, hatta tedaviye engel bir durum sergileyebilmektedirler. Vajinismus bir çift sorunudur ve kesin tedavisindeki ilk aşama bu problemin kabul edilerek bir çare arayışına girilmesidir.

Vajinismus hastalarının çoğunda değişik korkular (fobiler) de olabilir: iğne, kan, doktor, muayene, böcek, kuş, kedi, köpek, ölüm korkuları gibi. Hastaların bir kısmında panik atak, hastalık hastalığı, titizlik – takıntı hastalığı (OKB) gibi değişik psikolojik sorunlar da tabloya eşlik etmektedir.

Vajinismus problemi yaşayan bir hasta genellikle, ilişkiye girememekte veya ağrılı ve acılı bir ilişki yaşamaktadır. Bu gibi durumlarda ilişki gerçekleşememekle birlikte hastanın ilerleyen zamanlarda hastalığın daha da kötü bir hal olarak, ilişkiden soğuması, korkması ve tedavinin zorlaşmasına neden olmaktadır.

Yılların verdiği tecrübe ve eğitimle vajinismus nedir ki diyoruz. Sizlerin sorunlarını dinliyor, istemediğiniz tedavi ve muayenelerden kaçınarak, sizlerin konforlu ve huzurlu bir ortamda tedavi olmanızı sağlıyoruz.

Şunu bilmenizi isteriz ki sizleri iyi anlıyor, kimseyle paylaşamadığını korku ve sorunlarınızı biliyor ve ona göre yaklaşarak, sizlerin vajinismus sorunundan kısa sürede kurtulmanıza yardımcı oluyoruz.

Merkezimize başvuran bir çok hastamız vajinismus nedir daha önce duymadığını, ilk defa karşılaştığını, bu hastalığı nasıl yeneceği yönünde fikri olmadığını veya bir çok hastamız vajinismus nedir nasıl tedavi edilir araştırmadan, gittikleri tedavi merkezleri veya klniklerde ahlaka aykırı, tamamen maddi çıkarlar üzerine kurulmuş, hastaların öz güvenini yitirmelerine maddi ve manevi kayıplara yol açmasına neden olduğu görülmektedir.

Bir kaygı sorunu olan vajinismusta kadınlar ilişkinin ilk anlarında oldukça rahat olurlar ve hatta ilişkiden keyif de alabilirler. Sorun cinsel birleşme olarak tabir edilen “penetrasyon” anı geldiğinde başlamaktadır.

Penisin vajina içine girmesi esnasında veya dokunması sırasında korku içinde kendisini kasan kadın eşine bir türlü izin vermez, sanki içeride etten bir duvar olduğunu, kendisinin istese bile, beyninin buna müsaade etmediğini düşünür. Doğal olarak da kendisini geri çeker veya eşini iterek ilişkiyi sonlandırmaktadır. Bunun sonucunda da eşler ciddi moral bozukluğu ve cinsel isteksizlik yaşamaktadırlar. Vajinal kasılmalar karın, kalça, bacak, sırt, ayak, hatta çene kaslarında bile yaygın olarak görülebilir.

Bu kasılmalar sonrasında ilerleyen günlerde tüm vücutlarında kas ağrıları mevcuttur.

Vajinismus sorunu yaşayan kişiler cinsel ilişkide acıdan çok, “acı olacakmış gibi bir his” mevcuttur. Çoğu hasta evlenmeden önce duyduğu ilk gece öyküleri sayesinde bilinçaltında pek çok önyargılarla doludur.

Kulaktan duyma hikayelerle, çok kanama olacağı, çok acıyacağı gibi ön yargılara düşmektedir. Ancak bu yargıların hepsi gerçek dışı olup, tüm sorun gibi gözüken herşey aksinedir.

Bazı durumlarda ise vajinal kasların kasılmasına rağmen cinsel ilişki son derece ağrılı ve acılı bir şekilde gerçekleşmektedir. “Disparoni” (ağrılı cinsel birleşme) adı verilen bu durum zamanla ilişkilerden uzaklaşmaya neden olabilmektedir. Ağrılı cinsel birleşmede psikolojik faktörler arasında en fazla vajinismus yer tutar, ancak jinekolojik başka nedenler de olabilir.

Bu tür sorunların tespit edilmesi ve kısa sürede tedavi edilebilmesi için, alanında uzman bir vajinismus tedavi uzmanına gözükmekte fayda vardır.
Peki bu ve buna benzer durumlar yaşamamak için ne yapmalıyız.
Vajinismus, vajinismus nedir sorularının en güzel cevaplarını verdikten sonra, vajinismus tedavisi hakkında biraz bilgilendirelim.
Vajinismus tedavisi doğru hekim, doğru tedavi ve doğru müessese ile 3 günde %100 tedavi oranı ile mümkündür.

Vajinismus tedavilerinde vajinismus probleminin seviyesi belirlendikten sonra, kişiye özel tedavi seçenekleri oluşturularak,

 • Parmak egzersizi,
 • Rahatsız edici yöntemler,
 • Sosyal ve Ahlaka aykırı yöntemler, müessesemizde uygulanmamaktadır.

Bu sayede hasta dostu vajinismus tedavisi ile vajinismus probleminden en iyi vajinismus tedavi merkezi sayesinde kurtulabileceksiniz.

Bir çok hasta internet ve arama motorlarında vajinismus nedir diye araştırmalar yaparken vajinismus tedavisinin bir çok tedavi yollarını bulduğunu, hatta bildiren egzersiz ve tamamen bilimsel olmayan yöntemlerle tedavi olmak istedikleri için, bu sorunu aşamamakta ve aksine, zaman kaybetmektedirler. Sizde vajinismus nedir sorusunun cevabını öğrendiyseniz zaman kaybetmeden bir uzmana ve bu konuda uzmanlaşmış bir tedavi merkezine başvurmanızda fayda var.

Vajinismus tedavilerinizde sizlere yardımcı olmak için, bayan asistanlarımız bir telefon yada mailinizi beklemektedirler. Ankara dışından başvuran hastalarımız ise bizlere tedavi için gelecekleri şehir ve ne şekilde konaklayacaklarını bildirirlerse, onlara tedavi süresi boyunca, konaklama ve ulaşım için gerekli destek sağlanacaktır. Bu sayede vajinismus tedavisi ankara sayesinde sizde vajinismustan rahat ve huzurlu bir şekilde 3 günde %100 başarı oranı ile kurtulabilirsiniz.

Vajinismus tedavisi, bu konuda daha önce bir çok eğitim almış, cinsel terapistlik, aile danışmanlığı ve jinekoloji konusunda uzman birisi tarafından yapılması, hem tedavinin süresini kısaltır, hemde hastanın istemediği durumları ortadan kaldırarak, rahat bir tedavi imkanı sunar.

Vajinismus tedavisi hakkında biraz bahsedecek olursak;

Vajinismus hastası olan kişi, bize başvurduğunda öncelikle hastanın yaşadığı problem ve sorunun temeli belirlenir. Hastaya vajinismus nedir, nasıl tedavi olacağı, kaç günde tamamlanacağı, seanslarda neler olacağı hakkında detaylıca bilgilendirilir.

Yapılan kısa bir jinekolojik muayene sonrası (10 sn gibi) hastanın vajinismus seviyesi öğrenilir. Sonrasında tedavi yöntemi ve aşaması belirlenerek hasta bilgilendirilir. Sonrasında hastanın istemediği durumlar göz önüne alınarak, kişinin rahat ve huzurlu bir şekilde seansları tamamlaması ve tedavi sonrası sorunun tamamen ortadan kalkması sağlanır.

Vajinismus tedavisi genelde 3 gün sürmektedir ve %100 başarı sağlanmaktadır. Vajinismus ankara kliniğine başvuran hastaların bir çoğu yıllarca bu sorunu yaşamış, bir çok uzmana veya uzman olmayan kişilere gitmiş ancak sonuç alamamışlardır. Vajinismus tedavisinde bilimsel olmayan tedaviler kişilere maddi ve manevi bir çok zarar vermektedir. Bu sorunlarla karşılaşmamak için, bilimsel, bilinçsel ve kanıtsal tedaviler ile hastalar kesin sonuçlar almaktadır.

Tedavilerinizde Bayan Asistanlarımız Yardımcınız Olacaktır
Cinsel terapiden utanan, sıkıntı duyan hastalarımızın uygulayacağı egzersizlerde bayan asistanlarımız yardımcı olmaktadır. O yüzden tedavilerde erkek cinsel terapist ile çalışmaktan ötürü sorun yaşayacağını düşünen hastalarımızın da rahat olmalarını istiyoruz. Tek yapmaları gereken bize bu istemlerini bildirmeleri.

Vajinismus nedir ki 3 gün de ağrısız, acısız, klasik yöntemlerden uzak, tamamen bilinçsel ve bilimsel, istemediğiniz bir yaklaşımda farklı teknikler ile %100 kesin başarı sağlamak mümkün. Nasıl mı? Hastalarımız en güzel cevabı, yazdıkları teşekkür mektupları ile vermektedir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.