Ağrılı Cinsel Birleşme

Ağrılı Cinsel Birleşme Tedavisi

‘Vajinismus nedir’ diye düşündüğünüzde ‘ilişki sırasında kontrol edilebilir olan pelvik kasların kontrol dışı kasılması sonucu ilişkinin gerçekleşememesi’ hali olarak özetleyebiliriz. Hasta bu durumda kendini ilişkiye tamamen kapatır ve birleşmenin olmasına izin vermez. Vajinada kasılma meydana gelir ve bu durumda vajinanın içine hiçbir şekilde yabancı bir cisim giremez. Kadın eşini iter, bacaklarını kapatır ve panik atak halinde aşırı tepkiler verir.

Vajinismus Nedir?
Ağrılı Cinsel Birleşme

Bazı vajinismus tiplerinde ‘Disparoni’ denen ağrılı birleşme gerçekleşir ve bu durum zamanla cinsel isteksizliğe neden olabilmektedir. Bu durum bu şekilde süregeldiğinde tedavi zorlaşır ve hastanın cinsellikle ilgili algısı tamamen olumsuza döner.

Vajinismus bir kaygı sorunudur. Kişinin bilinçaltında yer alan yanlış bilgi ve duyduğu abartılmış ilk gece hikayelerinden ve hatta yanlış yetiştirme tutumlarından, cinselliğe yüklenen kutsallığın dışavurumudur.

Vajinismusta Kasılmalar
Vajinismus hastaları ilişkiden hemen önce cinsel istek olarak normal belirtiler gösterir. Vajinal ıslanmaları normaldir. İlişki penis-vajina boyutuna geldiği noktada pelvik kaslar kontrolden çıkar ve kasılma başlar.  İleri düzey vajinismus hastalarında kontrolsüz kasılan kaslar sadece pelvik kaslar olmayabilir. Kişi, bacaklarını, sırtını, ayaklarını ve hatta çenesini bile kasabilmektedir.   Kendini geri çekme, eşi itme, kalçayı oynatma, bacakları kapatma tipik tepkilerdir. Vajina kendini kasması sırasında vajinanın içinde sanki ‘etten bir duvar’ oluşur. Bu tepkiler ilişkinin sonlanmasına ve hayal kırıklıklarının artmasına neden olmaktadır. Aslında çoğu vajinismus hastasının birleşme ile ilgili yaptığı tanımlar benzerlik gösterir.

İlişkide Acı Hissi
Vajinismus hastalarının ilişki sırasında kasılmaların temel kaynağı gerçek bir acı duyusundan çok yaşanılan “acı olacakmış hissi” dir. ‘Acı olacakmış gibi bir his’ tanımlaması, bilinç altına itilmiş, öğrenilmiş kulaktan dolma yanlış cinsellik ve abartılmış ilk gece hikayelerinin dışavurumudur.

İlişki sırasında her şey normal giderken penis-vajina ilişkisine sıra geldiğinde oluşan güçlü kasılmaların bir gün sonrasında, “myalji” adı verilen vücuttaki yaygın kas ağrıları sık karşılaşılan bir durumdur.

Vajinismus sadece kadını ilgilendiren bir hastalık değildir. Vajinismus, bir çift sorunudur ve tedavi için çift olarak başvurulması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.