Vajinismus Nedenleri

Vajinismus Nedenleri

Vajinismus nedenleri arasında en sıklıkla ilk cinsel ilişki hakkında anlatılan abartılı ve yanlış bilgileri duymak yer almaktadır. Bunu; küçüklükten itibaren cinsellikle ilgili bilgiler almamak, kızlık zarını koruma ile ilgili abartılı mesajlar duymak, geleneksel aile yapısına sahip olmak, cinsel tabularla ve otoriter – baskıcı ebeveyn baskılarıyla büyümek gibi nedenler izlemektedir.

a) Vajinismus nedenleri: İlk gece hikayeleri

Çok küçük yaşlardan itibaren ilk gecenin çok ağrılı ve kanamalı bir şekilde geçeceği korkusu zaman içerisinde kişilerde bir kaygı sorununa yol açabilir.

Vajinismus Ankara müessesemizdeki gözlemlerimize göre ilk gecede kilitlenme ile penisin vajinada sıkışıp kalacağı, kızlık zarının yırtılıp parçalanacağı, kanamadan hastaneye kaldırılanların olduğu, kan kaybından ölenlerin olduğu gibi düşünceler genç yaşlardan itibaren belleklerde yer almaktadır.

Cinsel mitler veya ‘cinsellikle ilgili hurafeler’ arasında ilk gecede penisin içeriye girmesini “duvara çivi çakma, kapı anahtar deliğinden limon geçirme, içi bıçakla kesilme vs” şekillerinde anlatan kadınlar daha önce cinsel tecrübesi olmayanlar için korku kaynağıdır.

Adeta şehir efsaneleri gibi kol gezen abartılı hikayeler – masallar bilinçdışlına yerleşmekte ve yaşanılan ilk ilişki deneyimi sırasında aniden tetiklenerek kişinin korku ile kendisini kasmasına neden olmaktadır. Cinsel ilişki sırasında kendini kasma, sıkma, geri çekme, eşini iterek ilişkiyi sonlandırma sık görünen durumlardır. Tüm bu yaşananlar adeta ‘panik atağa benzeyen’ bir durumdur.

Eşler de vajina girişinde (kasılmaya bağlı olarak) ‘önlerinde sanki bir duvar varmış gibi’ bir hisle karşı karşıya kalırlar.

Vajinismus Ankara istatistiklerimize göre, vajinismus sorunu ülkemizde en sık olarak ‘abartılı ilk gece hikayeleri’ sonucunda ortaya çıkmaktadır.

b) Vajinismus nedenleri: Cinselliğe kapalı yetiştirme tarzı

Özellikle baba veya annenin otoriter olması, geleneksel ve koruyucu – kollayıcı anne baba, sıkı dini ve ahlaki değerlerle büyütülme de vajinismus nedenleri arasında yer almaktadır.

Diğer taraftan hastaların pek çoğu kendi vajinalarının olması gerekenden daha küçük, dar olduğuna veya vajinalarının kapalı olduğuna inanmaktadır. Bazıları eşinin penisini çok büyük olarak görmekte ve cinsel ilişkide kendisini adeta kilitlemektedir. ‘Yırtılıp parçalanma’ korkusu ile gelişen kasılmalar cinsel birlikteliğe engel olmaktadır. Hâlbuki jinekolojik muayenelerinde vajina yapılarının çoğu normal olarak izlenmektedir.

Birden çok kızın olduğu bir ailede, neden her çocuk etkilenmez?

Çevresel faktörler yanında genetik yapımız da bizi kardeşlerimizden farklı kılar. Nasıl her kardeşin huyu farklı ise olaylar karşısında sergilediği tavırlar da farklı olabilir. Bu son derece normaldir. Yani aynı ailede aynı anne baba tarafından yetiştirilmiş 5 kızın, yalnızca birinde vajinismus sorunu ortaya çıkabilir.

c) Vajinismus Nedenleri: Cinsel travmalar

Küçüklükte veya genç kızlık döneminde yaşanan tacizler, cinsel istismarlar, tecavüzler psikolojik ruhsal travmalar arasında yer almaktadır. Özellikle bu nedenler batılı toplumlarda daha sık olarak görülen vajinismus sebepleri arasında yer almaktadır. Diğer taraftan bir yakınının doğumunu seyredip korkma, kız arkadaşını mastürbasyon yaparken görerek iğrenme, anne babanın cinsel ilişkisine duyarak veya görerek şahit olma, porno seyredip tiksinme de diğer cinsel travmalar arasında yer alır.

d) Nedeni belirlenemeyenler

Vajinismus hastalarının bir kısmında sebep net olarak ortaya konulamayabilir. Çünkü sorun bir bilinç dışı sorunudur ve çok küçük yaşlarda duyulan veya şahit olan bir olay bilinç dışında bir yerlere itilmiş olabilir. Bu durumda yukarıdaki hiçbir vajinismus nedeni olmaksızın kadın eşiyle cinsel ilişkiye giremiyor olabilir. Yani, son derece modern görüşlü, daha önceden hatırladığı hiçbir cinsel travması olmayan, son derece rahat yetiştirilmiş bir kadında da vajinismus sorunu ortaya çıkabilir.

Vajinismus nedenleri ve tedavideki başarı

Vajinismus nedenleri çok çeşitli olabilir. Bu cinsel sorunun nedeni tam olarak belirlenemese de tedavi şekilleri ve tedavi başarısı değişmeyecektir.  Çünkü vajinismus ile ilgili olarak uygulanan tüm tedavilerin amacı önce doğru bir cinsel bilgilendirme, daha sonrasında da edinilen bu doğru bilgilerin bazı uygulamalarla bilinç dışına aktarılması esasına dayanmaktadır.

Diğer taraftan bazen birkaç neden bir arada olabilirken, bazen altta yatan hiçbir neden rastlanılamayabilir. Tedavi başarısı için önemli olan kişinin kendisine ve tedavisine güveni, sabrı, azmi ve sorunu çözmedeki kararlılığıdır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.