Vajinismus Kimlerde Daha Sık Görülür?

Vajinismus Kimlerde Daha Sık Görülür?

Tarafımıza başvuran hastaların çoğunluğunun eğitim düzeyi yüksektir. Hastalarımızın % 80’i en az lise mezunudur. Bu da sosyokültürel düzeyi yüksek kesimin daha çok travma veya abartılı bilgilere maruz kaldığını göstermektedir. Bir de tabi ki eşlerin aşırı düzeyde sabırlı ve toleranslı olması da tabloyu güçlendirmektedir.

2002 yılından bu yana kendi edindiğimiz tecrübelere göre vajinismus genel olarak toplumun tüm katmanlarında yer almaktadır. Yani vajinismus problemi eğitim düzeyi en düşük bir kadından, üniversitedeki akademisyene kadar toplumdaki tüm kitleleri kapsayabilir.

Vajinismus problemi için Ankara’da bizim tarafımıza ülkemizden pek çok hasta tedavi olmak amacıyla başvurmaktadır. Hatta bunun yanı sıra yurtdışında son derece gelişmiş batılı ülkelerde yaşamlarına rağmen bu problemle karşı karşıya kalan pek çok hasta mevcuttur.

Vajinismus probleminin görülme oranı doğu ülkelerinde ve bizim ülkemizde batılı ülkelere oranla daha fazladır. Batılı ülkelerde görülme oranı % 2-5 arasında iken bizim ülkemizde bu oran %10-15 arasında değişebilmektedir. Bu oranların üzerinde yetiştirilme tarzının etkisi çok büyüktür. Bunun yanı sıra, içinde yaşadığımız sosyo – kültürel yapı da vajinismus nedenleri arasındadır. Kültürümüzde kızlık zarına verilen önem, ilk geceyle ilgili anlatılan abartılı ve yanlış hikayeler vajinismus nedenleri arasındadır.

Vajinismus Ankara istatistiklerine göre vajinismus hastalığı meslek grupları içinde en fazla öğretmenlerde izlenmektedir. Bunu finans sektörü çalışanları ve sağlıkçılar izler. İlginç şekilde kendisi her türlü anatomik bilgiye sahip olmasına rağmen vajinismus tedavisi gören pek çok hekim, ebe – hemşire de vardır. Hatta hekimler içinde kendisi bile kadın doğum doktoru olan hastalar bulunmaktadır.

Vajinismus her kesimde görülebilir…

Özellikle tutucu çevreler tarafından yetiştirilmiş kişilerde daha sık görülmesine rağmen, son derece modern ortamlarda büyümüş, hiçbir baskıya maruz kalmamış veya geçmişte cinsel tacize uğramamış kadınlarda da görülebilmektedir. Sorun yalnızca kırsal kesimde yaşayanlarda değil ülkemizde Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Trabzon gibi büyük şehirlerimizde de yaygın şekilde izlenmektedir.

Özellikle bu kadınlar neden vajinismus olduğuna bir türlü anlam veremezler. Eşlerinin çok sevmelerine, evliliklerinde bir sorun yaşamamalarına rağmen problemin kaynağı hakkında hiçbir fikre sahip olmadıklarını ifade ederler. Buradan vajinismus probleminin toplumun her kesiminde görülebileceği sonucunu çıkarmak mümkündür.

Siz de bu konuyla ilgili görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilir, diğer hastalarla diyalog kurabilirsiniz.
İstanbul, Ankara ve İzmir‘de bulunan kliniklerimiz ile Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinden 7000‘den fazla hastayı 2002‘den bu yana başarı ile tedavi etmenin haklı gururunu yaşıyoruz.

Telefon: 0850 303 2000
E-Posta: suleyman@eserdag.com
Facebook Grubumuza Katılın

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

E-Posta ile ulaşın
suleyman@eserdag.com adresinden ulaşın.
Telefonla ulaşın
0850 303 2000 - Aramaktan çekinmeyiniz.
Hakkımızda
İstanbul, Ankara ve İzmir'de faaliyet gösteren kliniklerimiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2002'den bu yana 7000'den fazla hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.