Vajinismus Hastaları ve Hamilelik

Vajinismus Hastaları ve Hamilelik

Vajinismus tedavi sonrası dönemde artık cinsel sorunlarını çözen bazı çiftler bir an önce çocuk sahibi olmak istemektedir. Bu konuda tarafımıza (Ankara müessesemize) vajinismus hastalarının hamilelik ile ilgili pek çok soru gelmektedir.

Tedavi sonrası dönemde cinsel ilişkileri yanında evlilikleri de yoluna giren çiftler artık ailelerine yeni bir üye katmak isteyebilmektedir. Bunun sonucunda hamile kalmak isteyen kadınların aklında birtakım soru işaretleri olabilmektedir.

Doğum sonrası vajinismus tekrar etmez…

Vajinismus hastalarının çoğu tedavi olduktan sonra hamile kalmaya çekinebilmektedir. Çünkü hamilelik döneminde ilişkiye ara verdikleri zaman problemlerinin tekrar etmelerinden endişe duyabilmektedir.

Modern ve bilimselliği kanıtlanmış davranışsal tedavi metotlarıyla tedavi olan kişiler problemlerini uygulayarak yendikleri için vajinismus konusunda kalıcı öğrenmeler gerçekleştirmiştir. Bu yüzden hamilelikte doğum sonrasında ilişkiye ara verilse bile vajinismus probleminin tekrar etme olasılığı yoktur.

Vajinismus hastaları hamilelik döneminde ilişkiye girmekten kaçınabilirler ve zihinlerinde ilişkinin bebeğe zarar vereceği şeklinde bir algı oluşabilmektedir. Ancak hamilelik döneminde bile ilişki gerçekleşebilmektedir. Normal gebeliklerde hamileliğin son 2 ayına kadar cinsel ilişkinin hiçbir sakıncası olmamaktadır. Ancak riskli gebelik, kanama ve düşük tehlikesi gibi durumlarda jinekolog doktorları ilişkiyi yasaklayabilmektedir. Bu durumlarda tabi ki dikkat edilmesi gerekmektedir.

Bizler vajinismus hastalarına tedavi sonrası dönemde her ihtimale karşı ilişkiler rayına oturana kadar hamilelik önermemekteyiz. En azından 1-2 ay kadar hamilelik olmaması ilişkilerini yaşamaları açısından daha sağlıklı olacaktır.

Normal doğum mu sezaryen mi?

Tedavi sonrası dönemde hamile kalan vajinismus hastalarının aklına en çok takılan sorunlardan biri de doğum şeklidir. Tedavi sonrasında artık vajinismus problemlerini atlattıkları için hastaların normal doğum yapmalarında hiçbir sakınca bulunmamaktadır.

Bazı vajinismus hastaları normal doğumdan çekinmekte, normal doğum sonucunda problemlerinin tekrar gün yüzüne çıkabileceğinin düşünmektedir. Bu durumda kendilerini ve doktorlarını normal doğum konusunda zorlamamaları konusunda uyarmaktayız. Bu tarz tereddütleri olan hastalarda normal doğum yerine sezaryenle doğum daha doğru olacaktır.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.