Vajinismus Görülme Sıklığı Nedir?

Vajinismus Görülme Sıklığı

Yalnız değilsiniz! Vajinismus çok kişinin gizli kalmış sorunudur. Siz nasıl kimseye anlatamıyorsanız, en yakın arkadaşlarınız da bu çok mahrem gördükleri sorunlarını size anlatamıyorlar. Vajinismus görülme sıklığı ülkemizde oldukça fazladır. Bir çalışmaya göre ülkemizde her 10 kişiden birisi bu problem ile karşı karşıyadır. Vajinismus Ankara ofisimizde yaptığımız çalışmalara göre bu oranın çok yüksek olduğunu söyleyebilmemiz mümkündür.

Cinsel sorunlar içerisinde, hastaların; ‘en sık kliniklere başvurdukları cinsel problem’ olarak kayıtlara geçmektedir.

Vajinismus hastalarının pek çoğu böyle bir problemin varlığından bile habersiz olduğunu ifade etmektedirler. Yaşadıkları bu problemi fark etseler bile kimsede olacağını düşünmediklerinden böyle bir sorunun tedavisi olduğuna da inanmak istemezler.

Maalesef çiftler bu çok özel sorunlarının çok az kişide olduğunu zannederek en yakın arkadaşları ve aileleri ile bile konuşmaktan çekinmektedirler. Bu yüzden problemin çözümü gecikmektedir.

Erteleme kaçınma hastalığı

Vajinismus sorununu yaşayan pek çok çift maalesef terapilerini yıllarca ertelemektedir. Vajinismusun diğer bir tarifi de “erteleme kaçınma hastalığı’’ dır. Vajinismus sorununu yaşayan pek çok çift ürettikleri iş, kariyer yapma, maddi kaynakların farklı yerlere aktarılması gibi pek çok bahanelerle tedavilerini yıllarca ertelemektedir. Bazı vajinismus çiftleri de bu sorunlarını yalnızca kendilerine ait bir problem olarak görmekte, utanmakta, çekinmekte ve kimseyle paylaşamamaktadır. Çevrelerindeki en yakın arkadaşlarına, kendi ailelerine dahi söyleyememektedirler.

Vajinismus sorunu maalesef erteledikçe büyüyen bir sorundur. Problem çözülmedikçe cinsel ilişkilerin yanı sıra hastaların sosyal ilişkilerini ve evlilikte eşleriyle ilişkilerini de olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden bir erteleme ve kaçınma hastalığı olan vajinismus sorunu daha fazla büyümeden bir an önce çözümlenmelidir.

Vajinismus görülme sıklığı fazladır

Vajinismus tedavisi için araştırma yapan hastaların pek çoğu internetteki siteler ve forumları incelediğinde yalnız olmadıklarını görmektedirler. Vajinismus özellikle bizim ülkemizde az kişide olmayan, toplumun tüm katmanlarında yaygın olarak görülen bir cinsel sorundur. Sorunun çözümünün ertelenmesi bir fayda sağlamayacak, hatta zaman içerisinde yaşanılan sıkıntıların daha da artmasına sebep olacaktır. Kesin ve kalıcı tedavi için ilk şart sorunun kabul edilmesi ve bir an önce cinsel terapiye başlanmasıdır.

Diğer taraftan, vajinismus görülme sıklığı batılı ülkelerde bizimki kadar değildir. Bazı kaynaklarda binde 2 oranında olduğu belirtilmektedir. Bizim ülkemizde bu kadar yaygın olmasının sebebi kültürel değerlerimiz ve toplumumuzdaki yaygın cinsel hurafelerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.