Vajinismus Egzersizleri Nelerdir?

Cinsel Taciz ve Psikolojik Travmalar Sonrası Vajinismus

Vajinismus tedavisine başlamadan önce vajinismus hastaları tarafından vajinismus Ankara ofisimize ‘’Vajinismus tedavisi zor mudur? Vajinismus egzersizleri nelerdir?’’ şeklinde pek çok soru gelmektedir.

Vajinismus tedavileri içerisinde yer alan tedavi yöntemleri içinde en önemlisi davranışsal terapilerdir. Davranışsal terapiler bilişsel terapilere ek olarak uygulanan ve içerisinde bir takım egzersizleri bulunduran tedavi yöntemlerini içerir.

Vajinismus Egzersizleri

Davranışsal terapiler içerisinde pek çok öğrenmeye yönelik uygulamalı egzersizler yer almaktadır. Vajinismus egzersizlerinin amacı kişinin kendi genital organlarını tanımasını sağlamak, vajinal kasları kontrol altına – hakim olmayı almayı zihne öğretmek, doğru hareketler ile vajinal kasları gevşetmek ve rahatlama sağlamaktır.

Ayna 
Vajinismus hastalarının pek çoğunun ortak sorunlarından biri de vajinayı tanımamaları, o bölgeye bakamamaları, kısaca vajinayı resmen yok saymalarıdır. Bu tarz hastalara en çok önerilen egzersizlerden biri ayna egzersizleridir. Ayna egzersizleriyle hastadan vajinasını incelemesi, vajinasında yer alan yapıları öğrenmesi istenmekte ve bu sayede kendi cinsel organını tanıması sağlanmaktadır.

Bacak açma 
Bacakların iyice açılmasını sağlamak amacıyla yapılır. Vajinismus hastalarının pek çoğunda bacakları açma ile ilgili sorun vardır.

Nefes tekniği ile gevşeme
Akciğerlerimizi ve diyafram kasını doğru şekilde kullanmak gevşemeyi, rahatlamayı arttırmaktadır. Vajinismus terapilerinde nefes tekniği çok önemlidir.

Kegel 
İdrarını tut – bırak şeklinde hastaya öğretilen kegel egzersizlerinde amaç, hastaya vajinal kaslarına hükmedebilmesini öğretmektir. Hastalardan vajinal kaslarını güçlü bir şekilde 10-15 saniye kasmalarını ve daha sonra gevşetmeleri gerektiği öğretilir ve bu egzersizi üst üste ortalama 15-20 kez tekrar etmeleri istenmektedir.

Masaj 
Vajinismus hastalarının birçoğunda vajinaya zarar vereceği fikri yer aldığı için vajinalarına dokunmak istemezler. Bu tarz hastalara bir bebek yağı yardımıyla vajinalarına dokunmaları, masaj yapmaları, klitorisini keşfetmeleri öğretilmektedir.

Parmak 
Vajinismus hastalarının ortak fikri, vajinaya hiçbir şeyin giremeyeceği şeklindedir. Bu fikri kırmak açısından pek çok vajinismus tedavisi uygulayan merkezde parmak egzersizleri uygulatılmaktadır. Ancak parmak egzersizleri bazı hastalar için itici ve zor gelebilir. Veya bazı hastalar parmak egzersizleri ile çalışmak istemeyebilirler.

Vajinismus Ankara ofisimizde hastalar için parmak egzersizleri yoktur.

Dilatör 
Vajinismus egzersizleri içinde yer alan bu egzersizlerle de birtakım aparatlarla hastaya aslında vajinasının son derece esnek olduğu, vajinaya yabancı bir cismin girmesinin mümkün olduğu öğretilmektedir. Dilatör egzersizleri mutlaka bir eğitmen tarafından uygulatılmalıdır.

Vajinismus tedavilerinde klinikler tarafından önerilen davranışsal terapi kısmında uygulanan egzersizler son derece önemlidir. Hastalar bu egzersizlerle uygulama yaparak öğrendikleri için vajinismus sorunundan daha hızlı ve kalıcı şekilde kurtulmaları mümkün olacaktır.

‘Hasta Dostu’ Vajinismus Tedavi Yöntemleri
Vajinismus sorunu ‘hasta dostu’ tedavi teknikleri ile 2-3 gün gibi kısa bir süre içerisinde kalıcı şekilde çözümlenebilmektedir. Hasta dostu yöntemler sistematik duyarsızlaştırma tekniğine dayanır. Birkaç terapi yöntemini bir arada barındırır. Tedavilerde son derece kolay, rahat uygulanabilir, ağrısız ve acısız vajinismus egzersizleri bir arada kullanılır. Bu şekilde kolay ve kısa yoldan sonuca gitmek amaçlanmıştır.

Vajinismus egzersizlerini tedavi öncesinde evde kendi başınıza uygulamanız halinde bile kaygı düzeyiniz biraz daha azalacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.