Vajinismus Belirtileri

Vajinismus Belirtileri

Vajinismus istemeye rağmen cinsel birleşmenin olamaması veya son derece zor ve sıkıntılı bir şekilde gerçekleşmesi durumudur. En sık vajinismus belirtisi ilişki sırasındaki kasılmalardır. Bu kasılmaların bazıları kadın tarafından fark edilmeyebilir. Erkek eş tarafından vajinanın etten bir duvar örmesi ve geçişe izin vermemesi en sık yaşanılan histir.

Vajinismus belirtileri arasında (hastaların ortak özellikleri arasında) vajinaya parmak veya her türlü yabancı bir cismi alınmasında da sorun bulunmaktadır.

Ayrıca vajinismus sorunu yaşayan bayanlar cinsel ilişki haricinde de bir takım problemlerle yüz yüze kalabilirler.

Vajinismus belirtileri nelerdir?

Vajinismus belirtileri olan kadınlar:

  • Pek çoğu hiçbir şekilde ilişkiye girememiştir ve halen bakiredir.
  • Vajinal (jinekolojik) muayene ve jinekolog muayenelerinden çekinirler
  • Vajinal ultrasona giremezler
  • Vajina içerisine fitil, tampon ve hap yerleştiremezler
  • Smear testi yaptıramazlar
  • Cinsel ilişkide acı olacakmış gibi bir his içindedirler veya acı duyarlar
  • Cinsel ilişkiler yarım olarak gerçekleşebilir
  • Cinsel ilişkide ağrı, acı şikayetleri ile de karşı karşıya kalabilirler
  • Genel olarak korkuları ve kaygıları fazladır, ‘canları tatlıdır’

Vajinismus yalnızca cinsel bir sorun olmaktan çok sorunu yaşayan kadınlarda zaman içerisinde öz güven eksikliğine, kronik mutsuzluğa, kendini eksik – değersiz görmeye, sosyal ortamlardan uzak durmaya, eşle gereksiz tartışmalarda bulunmaya ve depresyona neden olabilir.

Cinsellikle ilgili her türlü konudan uzak durmak, ilgilenmemek veya rahatsız olmak da vajinismus belirtileri arasındadır. Pek çok kadın hayatları boyunca kendi cinsel organına aynada bakmamış ve incelememiştir. Pek çok kadın için cinsellik ‘olmasa da olur’ tarzında gereksiz bir işlevdir.

Cinsel ilişkinin tam olamaması (yarım olması), penisin vajina içerisine yalnızca bir kısmının girmesi, kasılarak, zorlanarak ve ağrılı- acılı bir şekilde ilişkiye girme de vajinismus belirtileri arasındadır.

Vajinismus belirtilerini yaşayan çiftlerin öncelikle bir jinekolog tarafından değerlendirmeden geçirilmesi gerekir. Çünkü vajinismus sorununun % 90’ı psikolojik, % 10’u ise genital anatomi (yapı) ile ilgili sorunlara bağlıdır.

Vajinismus sorunu yaşayan kadınların eşleri de son derece anlayışlı, toleranslı (hoşgörülü) şekilde karılarına yaklaşmaktadırlar. Bu şekilde yaklaşımları bazen kadınlarda ‘rahatsız edici’ bile olabilmektedir. Eşlerin aşırı pasif oluşu ve cinsel tecrübelerinin azlığı sorunu zorlaştırmaktadır.

Bazı eşler ise istemsiz vajinal kasılmalarla kendilerini iten eşlerine karşı öfke ile doludurlar. Yataktayken eşlerinden gelen itme hareketlerini “seni sevmiyorum, istemiyorum” şeklinde yorumlarlar; bu da öfkeye neden olmaktadır. Bu durumda eşlerine şiddet uygulayan kocalar da vardır.

Vajinismus Ankara  / Öneriler (1)

Vajinismus, tedavi edilmediğinde ilişkilerde soğumalara, ayrılmalara, aldatmalara veya boşanmalara kadar giden bir cinsel sorundur. Tedavisi kesin olarak mümkündür. Bunun için profesyonel destek almaktan çekinmeyiniz.

Vajinismus Ankara / Öneriler (2)

Vajinismus tedavisi için Ankara’da tarafımıza başvuran çiftlerin çoğu bu ‘çok garip’ olarak nitelendirdikleri hastalığın ismini evlendikten sonra duyduklarını söylemektedirler. Bazıları ise daha önceden bu tür bir hastalığı duyduklarını ancak asla kendi başlarına böyle bir sorunu yakıştıramadıklarını tarafımıza ifade etmektedirler. Pek çok çift gösterdikleri vajinismus belirtileri sonucunda internetten yaptıkları araştırmalar ile kendi tanılarını kendileri koymaktadır. Vajinismus tedavisi alınmaksızın kendi başına geçebilen bir rahatsızlık değildir ve kesin olarak destek gerektirmektedir.

Vajinismus belirtileri ve tedavi

Vajinismus belirtileri her çift için birbirinden farklı olabilir. Hatta bu belirtiler doğrultusunda uygulanacak olan vajinismus tedavi yöntemleri de farklılıklar gösterebilir. Vajinismus belirtileri ne şekilde olursa olsun, kesin çözümü olan bu hastalık için ilk ve en önemli adım öncelikle sorunu kabul etmek ve uygun tedavi merkezi için araştırmalara başlamak olmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.