Cinsel Taciz ve Psikolojik Travmalar Sonrası Vajinismus

Cinsel Taciz ve Psikolojik Travmalar Sonrası Vajinismus

Cinsel taciz ve diğer cinsel travmalar vajinismusa neden olan önemli nedenler arasındadır. Cinsel taciz veya psikolojik travmalar vajinismus, cinsel isteksizlik ve ağrılı cinsel ilişki gibi pek çok cinsel sorunlara neden olabileceği gibi bazen de kişide hiçbir sorun oluşturmayabilir. Bunun için psikolojik travma (ruhsal travma) hakkında genel bilgiler verelim.

Psikolojik travma nedir?
Psikolojik (ruhsal) travma; hayatımızda yaşadığımız veya şahit olduğumuz acı veya şaşkınlık yaratıcı bazı ani olaylardır. İçinde korku, çaresizlik ve dehşete kapılma tepkileri barındırır. Travmalar neticesinde bizde oluşan ruhsal sorunlar hayatımızı etkilemektedir. Çünkü psikolojik yönden baş edemeyeceğimiz sorunlar bilinçdışında bazı izler bırakmaktadır. Deprem, sel, bir yakının ölümü, trafik kazası, cinsel taciz, işkence görme, savaş travma örnekleridir.

Travmaya maruz kalan her kadın psikolojik sorunlarla karşılaşmaz. Çünkü vücudumuzun travma ile baş etme özellikleri vardır. Genetik yatkınlık, yaş, yaşanılan travmanın sayısı ve derinliği, kişinin ruhsal olgunluğu, sosyal yönleri, aile öyküsü, toplumun değer yargıları ve bakış açısı travmanın derinliğini etkiler. Travmanın derinliği de kişide psikolojik rahatsızlık oluşturması veya oluşturmamasında etkendir.

Cinsel taciz sonrası vajinismus
Küçüklüğünde tacize uğrayan her genç kız vajinismus sorunu ile karşılaşmaz. Ancak bir kısmında vajinismus sorunu ortaya çıkabilir. Çünkü yukarıda da belirtildiği üzere her insanın travmaya verdiği yanıt birbirinden farklı olabilmektedir. Bazı kişilerde travma çok güçlü olsa bile cinsel problemler ortaya çıkmayabilir. Bazen de tam tersi olur; hiçbir cinsel travma olmaksızın vajinismus sorunu oluşabilir.

Genetik faktörler ve çevresel etkenler son derece önemlidir. Yani çocukluğunda veya ergenlik döneminde taciz, tecavüz veya ensest ilişki yaşayan bir kadında cinsel isteksizlik, vajinismus, ağrılı cinsel ilişki veya orgazm olamama gibi sorunlar ortaya çıkabileceği gibi, bu tür cinsel sorunların hiç birisi de olmayabilir.

Vajinismus sebebi olabilecek cinsel travmalar
Cinsel taciz haricinde psikolojik travma etkisi oluşturabilecek diğer nedenler;

  • Tecavüzler
  • Ensest ilişkiler (Aile İçi cinsellilk)
  • Lezbiyen ilişkide bulunmak
  • Çocukluk çağındaki istismarlar
  • Anne babanın cinsel ilişkisine şahit olma (Duyarak veya görerek)
  • Bir yakının doğumunu izleme
  • Bir kız arkadaşını mastürbasyon yaparken izleme ve iğrenme
  • Küçüklükte pornografi izleyip tiksinme
  • Zor bir doğum yapma
  • Jinekolojik sebepler: Zor bir jinekolojik muayene, kürtaj olma, düşük yapma

Özellikle erken yaşlarda ve çok sayıda travmaya maruz kalmak, travmanın etkisini ve oluşturabileceği psikolojik şikayetleri de arttırmaktadır.

Cinsel taciz sonrası vajinismus tedavileri
Cinsel taciz gibi psikolojik travmaların etkisi bazen çok derin olabilir. Tüm hayatı etkisi altına alabilir. Bu durumda psikolojik travmanın etkisini azaltmak için bir takım tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekli hale gelebilir.

Vajinismus terapisi ile sorun, bilimsel çalışan merkezler tarafından kesin bir şekilde çözüme kavuşmaktadır. Geçmişte (özellikle çocukluk veya ergenlikte) yaşanmış bir taciz durumu kişinin bilinçdışında bir takım yanlış, abartılı ve gerçekdışı ön yargılara neden olabilir. ‘Bütün erkekler kötüdür, bütün erkeklerin tek düşüncesi kadınlarla birlikte olmaktır, bütün erkekler yalnızca cinselliği düşünür’ gibi genellemeler… Sonuçta evlendikten sonra eş de bir erkektir ve kadın yaşadığı bu güvensizlikten dolayı bir türlü kendisini rahat bırakamaz. Güven sorunu yaşamaktadır. Bazen de eşiyle birlikteyken aniden zihninde geçmişte yaşamış olduğu o kötü anısı gelir ve birden kendisini kasarak koruma altına alır. Cinsel taciz sonrası vajinismus tedavileri bazen daha uzun süreli olabilir ve klasik tedavilere göre daha çok sabır gerektirir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.