Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Vajinismus sorunu yaşayan kadınlarda önceleri cinsel isteksizlik gibi bir problem yoktur. Yani ön sevişmede uyarılma ve hazza bağlı vajinal ıslanma olmaktadır. Sorun, birleşme anı geldiğinde ‘acı olacakmış gibi bir hisse kapılarak’ korku ve kasılma ile kendisini göstermektedir. Adeta bir anda film kopmaktadır.

Zaman içerisinde vajinismus sorunu çözümlenmediği takdirde ek olarak cinsel isteksizlik sorunu da gelişebilmektedir. Bunun değişik nedenleri vardır.

Her ilişki denemesi adeta hüsranla sonuçlanmakta, bir türlü birleşme gerçekleşememektedir. Bu nedenle zaman içerisinde cinsellikten haz alamama, cinsel ilişkiden soğuma, ilişki sıklığında azalma veya tamamen uzaklaşma gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bu şekilde durumlarını kendi kaderleri gibi kabul ederek yıllarca yaşayan ve hiçbir şekilde ilişkiye girme teşebbüsünde dahi bulunmayan evli çiftler mevcuttur (‘Öğrenilmiş çaresizlik durumu’). Hatta bu evli çiftlerin bir kısmı cinsel terapi ile sorunlarını çözme yerine tüp bebek tedavileri ile çocuk sahibi olma yöntemlerini dahi araştırabilmektedir. Bu son derece yanlış bir düşüncedir.

Umutsuzlukları ile birlikte kendilerinin bile anlam veremedikleri değişik agresif tavırlarda bulunabilirler. Değişik zamanlarda oluşan ‘öfke patlamaları ve gerginlikler’ ve daha sonra yaşanılan pişmanlıklar birbirini kovalar. Diğer taraftan çiftlerin kimseyle paylaşamadıkları bu problemleri bir çığ gibi büyümektedir. Yıllar geçtikçe çevreden gelen ‘neden çocuk yapmıyorsunuz’ türünden sorulara verilen kaçamak yanıtlar birbirini kovalamaktadır.

Vajinismus sorunu tıbbi literatürde yer alan pek çok bilimsel tedavi teknikleri ile kesin ve kalıcı olarak çözümlenebilmektedir. O yüzden sorun ertelenmemelidir. Ayrıca vajinismus sonrası gelişen cinsel isteksizlik sorunu da vajinismus problemi hallolduktan sonra zamanla kendiliğinden çözümlenmektedir. Çoğu zaman ek bir tedaviye gerek kalmamaktadır.

Vajinismus sorunu zaman içerisinde evliliklerde bir takım derin problemlere yol açar veya cinsel isteksizlik sorunu hem kadın hem erkekte ileri düzeyde yerleşirse, vajinismus tedavisi ile beraber cinsel isteksizlik veya evlilik terapileri gibi ek tedaviler de gerekebilir.

Cinsel isteksizlik bulguları nelerdir?

Cinsel isteksizlik, cinsellikle ilgili her türlü düşüncelerden uzaklaşma, cinsellikle ilgili tüm aktivitelerden uzaklaşma, mastürbasyon veya cinsel ilişki denemelerinden uzak durma, düşünce bazında dahi cinselliğe ket vurma gibi belirtilerle kendisini göstermektedir. Cinsel isteksizlik kişinin kendinin sürekli olarak hayatında yer tutabileceği (Primer cinsel isteksizlik) gibi, vajinismus hastalarının bazılarında da olduğu gibi sonradan da ortaya çıkmış olabilir (Sekonder cinsel isteksizlik).

Cinsel isteksizlik yerleşmeden vajinismus tedavisi önerilir

Vajinismus hastalarında cinsel isteksizlik sorunu iyice yerleşmeden önce uygulanan vajinismus tedavileri ile ilişkiler başladıktan bir süre sonra cinsel isteksizlik problemi de kendiliğinden kaybolacaktır. Ancak sorun ilerledikçe ve iyice yerleştikten sonra ayrıca ‘cinsel isteksizlik tedavisi’ veya evlilik ile ilgili sorunlar da oluşmuşsa ‘evlilik terapisi’ de gerekebilir. Diğer taraftan cinsel isteksizlik evlenmeden önce da varsa ve buna evlendikten sonra vajinismus sorunu da eklendiyse tedaviler biraz daha uzun sürebilir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hakkımızda
Ankara'da faaliyet gösteren müessesemiz, vajinismus tedavisi başta olmak üzere 2016 yılından bu güne kadar binlerce hastayı başarıyla tedavi etmiştir.
Doktorlarımız
Ankara Vajinismus Tedavisi ve Genital Estetik. Sitedeki içerikler izinsiz kopyalanamaz.